
Hexi Pharma și alți inculpați au scăpat de al doilea proces în care erau acuzați de evaziune fiscală după ce a intervenit prescripția / Judecătorii nu au cerut plata prejudiciului de 9,5 milioane de lei / În primă instanță fuseseră date condamnări cu executare
Hexi Pharma și alți inculpați au scăpat de al doilea proces în care erau acuzați de evaziune fiscală după ce a intervenit prescripția conform portalului instanțelor. În primă instanță fuseseră date condamnări cu executare.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Compania Hexi Pharma CO SRL a fost trimisă în judecată de procurorii DNA pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, prejudiciul în acest caz fiind de 9,5 milioane lei.
În acelaşi dosar, au fost trimişi în judecată Miron Panaitescu (administrator al unor societăţi comerciale şi fost partener de afaceri cu patronul Hexi Pharma, Dan Condrea), acuzat de săvârşirea infracţiunii de complicitate la spălarea banilor, precum şi Erdei Attila (administrator al unor societăţi comerciale), pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală în formă continuată.
Potrivit unui comunicat al DNA, în perioada 2012 – 2016, societatea Hexi Pharma a evidenţiat în actele contabile operaţiuni fictive de achiziţii de servicii şi cheltuieli fictive care nu au avut la bază operaţiuni reale, în scopul diminuării impozitului pe profit datorat bugetului de stat şi respectiv a deducerii în mod nelegal a TVA de plată (prin interpunerea în relaţia comercială cu furnizorii reali a unor firme, prin care s-a majorat în mod nejustificat preţul bunurilor achiziţionate).
În acelaşi context, în vara anului 2012, Erdei Attila a emis către Hexi Pharma şase facturi fiscale fictive care atestau prestarea unor servicii în valoare totală de 238.390 lei, plus TVA aferentă în sumă de 57.214 lei.
Conform DNA, prin aceste demersuri, compania Hexi Pharma a prejudiciat bugetul de stat cu suma totală de 916.739 lei, din care 366.694 lei reprezintă impozit pe profit şi 550.044 lei reprezintă taxă pe valoare adăugată dedusă în mod nelegal.
Procurorii mai spun că, în perioada iulie 2013 – decembrie 2015, Miron Panaitescu l-a ajutat pe administratorul Hexi Pharma (Dan Condrea, în prezent decedat) să disimuleze originea ilicită a sumelor de 2.275.672 euro şi 9.875.717 lei, obţinute de acesta din urmă ca urmare a săvârşirii infracţiunii de delapidare.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.