Harry Kane a marcat 3 goluri în meciul Bayern – Bochum 7-0,…

Harry Kane a marcat 3 goluri în meciul Bayern – Bochum 7-0, însă nu îi este contorizat hattrick-ul / ”Trebuia să înscrie toate golurile în aceeași repriză și să fie consecutive”

Fotbalistul britanic Harry Kane a reușit sâmbătă un hattrick, la 7-0 cu VfL Bochum, însă, ca să-i fie pus la socoteală, nemții pretind că trebuia să marcheze toate golurile în aceeași repriză și să fie consecutive, scrie gsp.ro. El a punctat în ambele părți ale jocului, iar între acestea au mai înscris și alți coechipieri.

Cu cele trei goluri înscrise sâmbătă, la 7-0 cu VfL Bochum, Harry Kane a doborât două recorduri. A devenit cel mai productiv atacant al lui Bayern într-un debut de sezon, cu 7 reușite în primele 5 etape, depășindu-i astfel pe Gerd Muller, Miroslav Klose și Mario Mandzukic, fiecare cu câte 5.

Potrivit jurnalistului german Raphael Honigstein, ca să-i fi fost pus la socoteală, internaționalul englez „trebuia să înscrie toate golurile în aceeași repriză și să fie consecutive”. Ceea ce nu s-a întâmplat.

Kane a punctat în minutele 13, 54 și 88. Între prima și a doua reușită au mai fost doi marcatori, De Ligt (29) și Sane (38), iar între a doua și ultima a înscris Tel (81). Honigstein la BBC Radio 5 Live: „Suntem atât de germani încât nu-i putem lua în calcul hattrick-ul”.