GSP: Meciul Sepsi – FCU Craiova, întrerupt pe motiv de scandări xenofobe,…

Sursa: Inquam Photos / Autor: Alex Nicodim

GSP: Meciul Sepsi – FCU Craiova, întrerupt pe motiv de scandări xenofobe, se rejoacă – decize finală

Comisia de Recurs din cadrul Federației Române de Fotbal (FRF) a decis joi ca meciul Sepsi – FCU Craiova, întrerupt de arbitru pe motiv că suporterii craioveni au scandat sloganuri xenofobe, trebuie să se rejoace, transmite Gazeta Sporturilor. În primă fază, Comisia de Disciplină din cadrul FRF decisese în februarie ca Sepsi Sfântu Gheorghe să câștige cu 3-0 meciul.

Comisia de Recurs a decis ca meciul să se rejoace din minutul 1.

Partida se va rejuca joia viitoare, la Sf. Gheorghe, fără suporterii Craiovei, aceasta fiind singura dată disponibilă. Meciul se va disputa din minutul 1, deși a fost oprit în minutul 26.

Meciul din etapa cu numărul 23 din Superliga României, dintre Sepsi OSK și FC U Craiova 1948 a fost întrerupt în minutul 26 de centralul Andrei Chivulete, după scandări xenofobe din partea galeriei oaspete. După 10 minute, jocul s-a reluat, dar fanii oltenilor au continuat să se comporte inadecvat, astfel că arbritul a luat decizia drastică de a întrerupe definitiv jocul.