George Simion susține că nu mai are nici o legătură cu grupul…

sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

George Simion susține că nu mai are nici o legătură cu grupul ”Uniți sub tricolor” care a scandat ”Kosovo e Serbia” și a provocat întreruperea meciului de fotbal România – Kosovo

George Simion susține că nu mai are nici o legătură cu grupul ”Uniți sub tricolor” care a scandat ”Kosovo e Serbia” și a provocat întreruperea timp de peste 40 de minute a meciului de fotbal România – Kosovo disputat marți seară în București. Simion, președintele partidului extremist AUR, a fost în trecut membru al grupării de suporteri ultras, care au provocat zeci de scandaluri la meciurile echipei naționale de seniori sau de tineret.

”Eu de patru ani nu mai merg la meciuri. Acest grup e apolitic, au calea lor, au afișat mesaje care din punct de vedere istoric sunt adevărate”, a spus Simion la Antena 3.

”Nu am nici o legătură cu grupul Uniți sub tricolor. Nu mai ținem legătura cu suporterii din acest grup. Îmi cer scuze pentru ei că sunt asociați cu un partid politic”, a mai spus el.

România a câștigat marți meciul cu Kosovo cu scorul de 2-0, după reușitele lui Nicușor Stanciu (min. 83) și Valentin Mihăilă (min. 93).

Meciul de pe Arena Națională a fost întrerupt de arbitri circa trei sferturi de oră, din cauza fumigenelor și a mesajelor de pe bannere cu textul ”Kosovo e România”.

România va primi o sancțiune din partea UEFA din cauza acestor incidente.

Partida a avut loc în preliminariile Euro 2024. După acest rezultat, România se menține pe locul doi în grupă, cu 12 puncte, urmată de Israel cu 11 puncte. Lidera grupei rămâne Elveția, cu 14 puncte.