Galatasaray a câştigat pentru a 24-a oară campionatul Turciei

sursa foto: Facebook/ Galatasaray

Galatasaray şi-a făcut datoria în partida cu formaţia Konyaspor, scor 3-1, duminică, în ultima etapă a sezonului, şi a obţinut al 24-lea titlu de campioană a Turciei din istoria sa, transmite News.ro.

Echipa din Istanbul a încheiat sezonul cu 102 puncte, 33 de victorii, trei remize şi doar două înfrângeri.

Pe locul doi a terminat Fenerbahce, cu 99 de puncte, iar pe trei s-a clasat Trabzonspor, cu 67 de puncte. Primele două clasate vor juca în play-off-ul Ligii Campionilor, respectiv în turul doi preliminar al LC. Trabzonspor va evolua în turul doi preliminar al Ligii Europa.

Başakşehir, locul patru, va participa în turul doi preliminar al Conference League.

În Liga Europa, însă în play-off, va juca şi Beşiktaş, în calitate de câştigătoare a Cupei Turciei.

Au retrogradat ultimele patru clasate, Ankaragucu, Fatih Karagumruk, Pendikspor şi Istanbulspor.