Fuchse Berlin pierde finala European League la handbal masculin / Campioana României,…

sursa foto: Facebook/ Fuchse Berlin

Fuchse Berlin pierde finala European League la handbal masculin / Campioana României, Dinamo București, pe locul 4

Echipa de handbal Fuchse Berlin, deţinătoarea trofeului European League, a pierdut duminică, la Hamburg, finala cu SG Flensburg-Handewitt. Campioana României, Dinamo Bucureşti, s-a clasat pe locul 4 la Turneul Final Four, transmite News.ro.

SG Flensburg-Handewitt s-a impus în finală cu scorul de 36-31 (15-14).

În finala mică a Turneului F4 de la Hamburg, Dinamo Bucureşti a fost învinsă de Rhein-Nekar Lowen, cu scorul de 32-31 (18-15).

Sâmbătă, în semifinalele de la Hamburg, Dinamo a cedat chiar în faţa echipei SG Flensburg-Handewitt, scor 32-38 (11-18), iar Rhein-Nekar Lowen a pierdut cu Fuchse Berlin, scor 24-33 (11-16).

Dinamo Bucureşti s-a calificat în premieră la Turneul Final Four după ce a eliminat în sferturi formaţia daneză Skerg Handbold (28-27 şi 38-34).

Campioana Dinamo Bucureşti a mai jucat semifinale în această competiţie în 2004, când a ratat finala fiind eliminată de BM Altea.