Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fratele directorului Agenţiei israeliene pentru securitate internă (Shin Bet) a fost inculpat joi pentru „ajutor dat duşmanului pe timp de război” în cadrul unei mari afaceri de contrabandă cu mărfuri cu destinaţia Fâşia Gaza, a anunţat parchetul, relatează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.
Betzalel Zini şi alţi doi suspecţi sunt de asemenea urmăriţi, potrivit actului de acuzare, pentru capete de acuzare de contrabandă „organizată, sistematică şi sofisticată de mărfuri” spre teritoriul palestinian începând din iunie 2025, în plin război între Israel şi mişcarea islamistă Hamas.
Cei trei bărbaţi sunt suspectaţi că au introdus mărfuri precum cartoane de ţigări, telefoane portabile, panouri solare, piese detaşate de maşini „înşelând soldaţii la punctele de trecere către fâşie şi prezentându-se în mod fals drept intrând în cadrul serviciului lor militar din nevoi de securitate”.
La momentul faptelor care îi sunt reproşate, Betzalel Zini, rezervist, comanda o echipă civilă de genişti în Gaza. Fratele său, generalul David Zini, a preluat conducerea Shin Bet în octombrie 2025.
Betzalel Zini şi ceilalţi acuzaţi erau „conştienţi de posibilitatea ca mărfurile interzise să ajungă la Hamas şi la membrii săi şi de puternica probabilitate ca acest lucru să ajute duşmanul în războiul său împotriva Israelului”, se mai menţionează în actul de acuzare.
Douăsprezece persoane sunt inculpate deja în cadrul acestui dosar.