Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un preot a fost atacat cu un cuţit într-o biserică din Nisa, în sudul Franţei, a anunţat duminică pe Twitter ministrul de interne francez Gerald Darmanin, relatează Agerpres, conform Reuters.
Viaţa preotului nu este în pericol şi atacatorul a fost arestat, a precizat ministrul.
Atacul s-a produs în timp ce francezii votează în al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, între preşedintele în exerciţiu Emmanuel Macron şi lidera extremei drepte Marine Le Pen.
Un deputat conservator din regiune, Eric Ciotti, a menţionat pe Twitter că preotul, părintele Christophe, a fost înjunghiat de mai multe ori în biserica Saint-Pierre d’Arene, iar o călugăriţă a reuşit să-i smulgă cuţitul atacatorului, deşi a fost la rândul ei rănită.
„Extraordinar curajul surorii Marie-Claude, care a intervenit în timp ce atacatorul continua să-l înjunghie pe părintele Christophe”, a scris Ciotti.
Primarul din Nisa, Christian Estrosi, a afirmat la rândul său într-un mesaj pe Twitter că atacatorul este „instabil mintal”.
Sursa foto: Twitter/ Préfecture de Police/ Arhiva
Religia Pacii!
Asta vroiam să zic și eu.
Ce religie a pacii mai baiatule. Atacatorul e cetatean francez cu probleme mintale, si nu se suspecteaza motive de terorism, deci slabe sanse sa fie islamic. Dar e bine ca macar romanasii nostrii frustati isi pot spune frustrarile fata de probleme cu terorismul islamic prin comentarii
M-am gândit imediat la profesorul decapitat și la Bataclan, nu e ca și cum nu există precedent pentru violențe gratuite musulmane în Franța.
Au si ei nebunii lor, Chirac, Le Pen, asta
Religion of peace strikes again!
@pentru toti comentatorii cu religia pacii,
ori ii spuneti pe nume ori numai comentati ca lasii pe aici!
toate religiile propavaduiesc pacea:
islamul….(astia se arunca in aer si decapiteaza necredinciosi)
ortodoxia-unii de la est ucid alti ortodocsi crezand ca sunt (nazisti)
catolicii-au rupt locul in evul mediu prin colonii
deci dupa cum puteti vedea dragilor ,toate religiile sunt pasnice.
macrou votezi, macrou primesti. O fi fost vreo vesta galbena. Oh, wait.
Suferi pisik?
Sau pumnalul lui Brutus, nu briciul lui Occam, asta s-a intamplat azi pentru Macron. S-a mai intamplat in urma cu 20 de ani in tara vecina, Spania.
Mda, preotii mincinosi de mii de ani sunt nevinovati si apare unu „instabil mintal”.
In numele religiilor avem cele mai multe crime.
Mai bine le-am desfiinta pe toate.
@000: Poti sa te muti in Coreea de Nord, inteligentule ! Acolo domneste comunismul ateu si este asa de bine !
Tacere absoluta privind identitatea atacatorului, adica e clar ca e musulman. Mi-e greata de presa progresista si multiculturala.