Francesco Bagnaia, de la Ducati, învingător în Marele Premiu al Austriei la…

sursa foto: Facebook/ Francesco Bagnaia

Francesco Bagnaia, de la Ducati, învingător în Marele Premiu al Austriei la MotoGP

Italianul Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Austriei la MotoGP, obţinând astfel a treia sa victorie consecutivă la clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, transmite Agerpres.

Bagnaia s-a impus pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg cu timpul de 42 min 14 sec 886/1000, reuşind să devanseze cu 492/1000 pe francezul Fabio Quartararo (Yamaha), clasat pe locul secund, în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de australianul Jack Miller (Ducati), la 2 sec 163/1000.

Lider al clasamentului general se menţine Fabio Quartararo, cu un avans de 32 de puncte faţă de spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia), clasat pe locul al şaselea în Austria.

La clasa Moto2, victoria a revenit japonezului Ai Ogura (Kalex), în timp ce cursa de la categoria Moto3 s-a încheiat cu victoria unui alt pilot nipon, Ayumu Sasaki (Husqvarna).