Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
La Muzeul Fotbalului din București are loc o expoziție specială pentru istoria fotbalului românesc. Cei interesați pot vedea obiecte personale ale lui Mircea Lucescu, antrenor de legendă care a murit la vârsta de 80 de ani.
Vorbim despre o expoziție care înfățișează imagini de la Mondialul din 70, tricouri pe care Mircea Lucescu le-a purtat în Mexic sau ziare ale vremurilor din perioada în care Il Luce juca la Dinamo.
Marți a fost prezent la expoziție și Matei Lucescu, nepotul regretatului selecționer al României.
Mircea Lucescu a murit la vârsta de 80 de ani, iar la câteva zile după înmormântare familia fostului selecționer a transmis un mesaj public. „În toată această perioadă, am simţit ceva ce nu credeam posibil în mijlocul unei asemenea dureri: că nu suntem singuri”, se precizează printre altele în respectiva scrisoare.
Mircea Lucescu a fost înmormânat vineri cu onoruri militare, iar la doar câteva zile familia fostului mare antrenor a transmis o scrisoare publică de mulțumire.