Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Primăria Municipiului București a anunțat începerea lucrărilor de reamenajare a spațiului public pe Bulevardul Națiunile Unite și pe un tronson al Bulevardului 13 Septembrie, proiect care include refacerea trotuarelor, amenajarea unor noi spații verzi și instalarea de mobilier urban.
Potrivit municipalității, lucrările sunt realizate de Administrația Străzilor și au început încă de săptămâna trecută. Intervențiile se desfășoară pe Bulevardul 13 Septembrie, între strada Ion Popescu Gopo și intersecția cu Bulevardul Tudor Vladimirescu, precum și pe Bulevardul Națiunile Unite, între Piața Națiunile Unite și Bulevardul Libertății.
Conform administrației, lucrările vor dura aproximativ două luni și includ repararea trotuarelor și montarea de pavaj nou, reamenajarea parcării de la Piața Națiunile Unite, instalarea unui sistem de irigații și plantarea de arbori, flori și plante perene.
Municipalitatea precizează că doar pe Bulevardul Națiunile Unite vor fi plantați aproximativ 100 de arbori noi și 15.000 de plante, pe o suprafață de circa 2.000 de metri pătrați de gazon. Proiectul mai prevede amplasarea a 20 de jardiniere, 36 de bănci și a unor coșuri de gunoi noi.
„Conceptul de «oraș-parc» din centrul Capitalei prinde contur. Colegii de la Administrația Străzilor lucrează intens pentru ca Bd. Națiunile Unite și Calea 13 Septembrie să aibă viață, cu mult verde, flori, arbori și mobilier urban de calitate”, a transmis Primăria Capitalei într-o postare publicată pe Facebook.
Instituția a publicat și fotografii din timpul lucrărilor, alături de randări care ilustrează aspectul pe care îl vor avea cele două bulevarde după finalizarea proiectului. Potrivit Primăriei, amenajările fac parte din conceptul de „oraș-parc”, care urmărește creșterea suprafețelor verzi și modernizarea spațiilor publice din centrul Bucureștiului.
Fotografiile și randările pot fi găsite în postarea publicată de Primăria Capitalei.