FOTO Naționala feminină a României la handbal s-a calificat în semifinalele Campionatului…

sursa foto: Federația Română de Handbal

FOTO Naționala feminină a României la handbal s-a calificat în semifinalele Campionatului European Under-19, o performanță reușită după 16 ani

Naționala feminină a României la handbal s-a calificat în semifinalele Campionatului European Under-19, o performanță reușită după 16 ani, anunță Federația Română de Handbal pe Facebook. Video, aici.

Victoria cu Elveția, 41:36, a securizat poziția a doua în grupa principală, România urmând să joace semifinala de vineri contra Ungariei.

Tricolorele au făcut din nou un meci bun şi, după o primă repriză cu oscilaţii, la capătul căreia aveau un avans minim (21-20), au dominat repriza secundă, câştigând fără emoţii. România a obţinut a treia sa victorie consecutivă şi a patra în cinci partide, după un joc pe contre, cu garda jos, în care s-au marcat 77 de goluri, explică Agerpres.ro.

Pentru echipa antrenată de Simona Maior-Paşca, Luminiţa Dinu şi Valentina Ardean Elisei au marcat Maria Diana Lixăndroiu 10 goluri, Alisia Lorena Boiciuc 8, Anamaria Mihaela Grigore 6, Mariam Nadia Mohamed 5, Mihaela Andreea Mihai 5, Sorina Florentina Brînduşa 2, Rebecca Geamănu 1, Denisa Marina Pavel 1, Cristina-Elisa Danciu 1, Denisa-Roxana Romaniuc 1, Lavinia Ioana Florea 1.

În semifinale, România va înfrunta Ungaria (19:45), iar Portugalia va primi replica Danemarcei (16:30), vineri 14 iulie, la Piteşti, conform Agerpres.ro.