FC Botoşani – FC Hermannstadt au remizat, 2-2, în etapa a opta…

Sursa foto: Pixabay

FC Botoşani – FC Hermannstadt au remizat, 2-2, în etapa a opta a Superligii de fotbal

FC Botoşani a remizat pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 2-2 (1-2), într-un meci disputat luni în etapa a 8-a a Superligii de fotbal, scrie Agerpres.

Gazdele au deschis scorul în minutul 22 prin Jean Armel Drole, după o mare eroare a portarului Cătălin Căbuz, care i-a pasat practic jucătorului ivorian, aflat la primul gol în Superligă. Hermannstadt a egalat în min 29 graţie lui Daniel Paraschiv, care a controlat mingea la marginea careului mic. Paraschiv i-a adus pe oaspeţi în avantaj, cu o lovitură de cap, tot de la marginea careului mic, în min. 45+11. Gabriel David a stabilit scorul final în min. 53, după alte greşeli în defensiva gazdelor.

Prima repriză a fost prelungită 12 minute, jocul fiind întrerupt de mai multe ori pentru consultarea VAR.

FC Botoşani a rămas în inferioritate numerică în min. 68, Drole fiind eliminat după o intrare dură asupra unui adversar. Echilibrul numeric a fost restabilit târziu, în min. 90+2, când japonezul Sota Mino a văzut al doilea cartonaş galben.

Arbitrul Chivulete a anulat, în urma consultării VAR, un gol înscris de oaspeţi în min. 39 prin Gabriel Iancu.

Meciul a fost primul pentru FC Botoşani după numirea antrenorului Dan Alexa. Echipa sa, fără succes în acest campionat, are doar 4 puncte după opt jocuri şi rămâne pe ultimul loc.

Hermannstadt a ajuns la patru jocuri consecutive fără victorie (trei egaluri, o înfrângere) şi, cu 9 puncte după 7 meciuri, este pe poziţia a 8-a clasamentului. Echipa sibiană a primit gol în toate meciurile din acest sezon.

AFC Botoşani – AFC Hermannstadt 2-2 (1-2), Stadion Municipal – Botoşani
Au marcat: Jean Armel Drole (22), Gabriel David (53), respectiv Daniel Paraschiv (29, 45+11)
Cartonaşe roşii: Jean Armel Drole (FC Botoşani, 68), Sota Mino (Hermannstadt, 90+2)