Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Procurorii DNA l-au trimis în judecată pe fostul președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Lucian Duță, acuzat că a primit mită în valoare de peste 6 milioane de euro de la două firme de software, reprezentând 10% din valoarea fiecărui act adițional sau contract pe care l-a semnat în această calitate.
Redăm mai jos comunicatul DNA
”În dosarul mediatizat prin comunicatul nr. 330/VIII/3 din 04 aprilie 2017, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar pe cauțiune, a inculpatului
DUȚĂ NICOLAE LUCIAN, la data faptelor președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (C.N.A.S.), sub aspectul săvârşirii infracțiunii de luare de mită în formă continuată (4 acte materiale).
În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:
Articolul continuă mai jos
În perioada 2010 – 2012, inculpatul Duță Nicolae Lucian, în calitate de președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, a pretins de la reprezentanții a două firme de software un comision de 10% din valoarea fiecărui act adițional sau contract pe care l-a semnat în această calitate și a primit suma totală de 6.300.000 de euro, dintre care 5.500.000 euro prin transferuri bancare și 800.000 euro în numerar.
Sumele de bani au fost remise inculpatului Duță Nicolae Lucian fie în numerar (în mai multe tranșe), fie prin virament în contul unei companii offshore înregistrată în Insulele Antile și cu conturi bancare deschise în Elveția.
În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii asupra sumei de 2.183.820 euro identificată într-un cont bancar din Elveția, asupra unui teren cu construcție S+P+4, asupra a 3 apartamente și asupra unui autoturism.
Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului București cu propunere de a se menține măsurile preventive și asigurătorii dispuse în cauză”.
Pe 4 aprilie, DNA anunţa că i-a fixat lui Duţă o cauţiune de 4.500.000 de lei, informează Agerpres.
DNA a anunțat atunci că Lucian Duţă ar fi primit mită în legătură cu încheierea şi derularea unui act adiţional la contractul pentru realizarea unui parteneriat pentru proiectarea, construirea şi operarea unui sistem informatic unic integrat al asigurărilor de sănătate din România.
De asemenea, el ar fi primit bani în legătură cu încheierea şi derularea unui acord-cadru de servicii ce avea ca obiect furnizarea soluţiei informatice de implementare a Cardului Naţional de Asigurări Sociale de Sănătate şi interconectarea acestora cu Sistemul Informatic Unic Integrat.
(Sursa Foto: Inquam Photos/ Autor: Octav Ganea)
Dupa fata se vede can escroc. Si daca lua 6 milioane de lei vechi tot hot era. Astia vorbesc de 6 milioane de euro ca de maruntis.
Oameni buni, intr-o tara aflata in ultimul hal de saracie, cativa oameni fura cu ajutorul celor de la putere atat de multe milioane pe care daca le aduni se ajunge la miliardul de euro.
Dreptatea sta doar in mainile si puterea voastra.
In ce tara traim… 6 mil. € mita!?
Pe cand eu ma stradui sa pot plati in 25 cateva sute de lei, ca am si eu un mic business. Si nu care cumva sa depasesc. Si impozitul pe venit si taxele si tot ce mai e. Iar astia iau mita de 6 mil. €? Nu pot cuprinde dimensiunea furtului in tara asta! La ce nivel am ajuns? Cate mii de milioane au fost furati pana acum? Si cum ne fura viitorul nostru si al copiilor nostri!?
VALCOV SAU TEODOROVICI NE SPUNEAU CA ADMINISTRATORII FONDURILOR DE PENSII AU PRIMIT „ENORMA” SUMA DE 7 MILIOANE DE EURO SI II „PAGUBESC” PE VIITORII PENSIONARI.
VA VINE SA CREDETI PE CE MAINI E romania ?
SI PARTIDUL NIMIC ? CEL PUTIN 10%. POATE A LUAT TOTI BANII SI S-A SUPARAT PARTIDUL CA N-A IMPARTIT PE LANTUL TROFIC.
SIUI. Facut de cine? pam-pam – SIVECO! 🙂 colosul de software romanesc. Care face si drege. Si cu patroana la puscarie. Ma rog, a iesit acum, da’ a stat tot pentru asta.
Daca era pe bune, pe criterii de competenta, SIVECO iesea din business-ul asta demult. Da’ vezi tu, e tare greu, oricat ai fi de competent, cand esti firma mica si nu-ti permiti sa dai spagile astea…. n-ai loc de javrele astea.