Home » Articole » Formațiunea extremistă AUR cere deschiderea unei anchete de urgenţă pentru a analiza toate deciziile guvernamentale luate între 2021 şi 2024

Formațiunea extremistă AUR cere deschiderea unei anchete de urgenţă pentru a analiza toate deciziile guvernamentale luate între 2021 şi 2024

Formațiunea extremistă AUR cere deschiderea unei anchete de urgenţă pentru a analiza toate deciziile guvernamentale luate între 2021 şi 2024
Foto: Inquam Photos / Mălina Norocea
Ascultă articolul

Liderul senatorilor formațiunii extremiste AUR, Petrişor Peiu, susține că România se află în faţa „unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică şi că Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toţi aceşti oameni, aflaţi în fruntea statului în 2024, au fost avertizaţi oficial, în scris, de apariţia unei găuri bugetare uriaşe”. Peiu anunță că AUR va cere deschiderea unei anchete de urgenţă pentru a analiza toate documentele şi toate deciziile luate între 2021 şi 2024.

- articolul continuă mai jos -

”Ne aflăm în faţa unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică. Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toţi aceşti oameni, aflaţi în fruntea statului în 2024, au fost avertizaţi oficial, în scris, de apariţia unei găuri bugetare uriaşe. Au fost şase informări, toate cu un conţinut clar: economia României deraiază. Şi ce-au făcut? Au tăcut. Mai mult decât atât: au minţit, au împărţit pomeni electorale, au lansat proiecte fără nicio acoperire bugetară, doar ca să-şi securizeze poziţiile politice. Au băgat România în deficit excesiv, cu premeditare”, arată Peiu într-un comunicat oficial.

Senatorul AUR afirmă că este o fraudă politică, economică şi morală.

”Bugetul pe 2024 a fost o ficţiune scrisă pentru campanie. Au vândut minciuni ambalate în promisiuni. Şi acum nota de plată vine la românii cinstiţi: scumpiri, taxe mai mari, investiţii blocate, tăieri în sistemul public. Toţi trebuie să răspundă. Nu există „nu mai sunt în funcţie”, „am fost plecat”, „n-am ştiut”. Au ştiut. Au semnat. Au participat”, subliniază senatorul.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole