FCU Craiova a învins Dinamo București cu 2-1 într-un meci din Superligă

sursa foto: captura video

Echipa FCU Craiova a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia bucureşteană Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă, relatează News.ro

La Craiova, gazdele au deschis scorul în minutul 13, când a înscris Bahassa. Bucureştenii au marcat şi ei, în minutul 37, prin Goncalo Gregorio, dar reuşita acestuia a fost anulată pentru o poziţie de ofsaid. Sidibe şi-a încercat norocul în minutul 44, iar la pauză craiovenii au intrat cu avantaj minim. În minutul 52 oltenii au înscris un gol superb, prin Bauza, cu călcâiul, şi s-au distanţat pe tabela de marcaj la 2-0. Dinamo a redus din diferenţă în minutul 63, prin Denis Politic, iar în minutul 90 Goncalo Gregorio a trimis în bară. FCU s-a impus cu 2-1 şi e pe locul 10, cu 30 de puncte, în timp ce Dinamo a ajuns la 16 înfrângeri, fiind ultima în clasament, cu 16 puncte.

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas – V. Achim, Dr. Albu – Sidibe (Ibrahimi 80), Bauza (V. Pop 85), Bahassa (Padula 68) – Blănuţă. ANTRENOR: Giovanni Costantino

DINAMO: Golubovic – Lucas (Milanov 51), Velkovski, Patriche – Cr. Costin, Ilic (P. Neagu 80), Pavicic (Dani Iglesias 80), Borduşanu (Bani 76) – Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio, D. Politic. ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Bauza 59, Mascarenhas 77 / Pavicic 45+2, Ilic 69

Arbitri: Adrian Cojocaru – Mircea Orbuleţ, Marius Badea – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Sorin Costreie – George Neacşu