FCSB, învinsă pe Arena Națională de Oțelul Galați: 0-2 /  Florinel Coman:…

sursa foto: Facebook/ FCSB

FCSB, învinsă pe Arena Națională de Oțelul Galați: 0-2 /  Florinel Coman: Am fost jalnici

Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, liderul din Superligă, echipa FCSB, într-un meci din etapa a 18-a, relatează News.ro.

Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul. Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă. Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59. Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti, iar Florinel Coman a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu în minutul 90+6. S-a încheiat 2-0 pentru gălăţeni, iar FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci  stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.

Florinel Coman, atacantul echipei FCSB, spune că vina pentru înfrângerea suferită duminică seară, pe Arena Naţională, 0-2 cu Oţelul, este doar vina jucătorilor.

„Am fost o echipă semi-activă aşa mi s-a părut, în frunte cu noi, atacanţii. De trei meciuri marcăm din faze fixe, nu mai avem acelaşi randament pe care îl aveam noi, atacanţii. Echipa noastră nu a fost obişnuită aşa niciodată”, a declarat după meci Florin Coman, jucătorul FCSB.

”Dacă învingeam puteam să ne desprindem, la opt puncte dar până la urmă ne gândim că s-au încurcat şi celelalte echipe. Nu ne-am relaxat, am vrut să venim, să jucăm fotbal şi să ne distanţăm la opt puncte.  Noi suntem vinovaţi, jucătorii de atac. La gol mi s-a părut fault, dar dacă nu s-a dat, asta e. Al doilea galben l-am primit pentru că am stat în faţa mingii, arbitrul nu a fluierat a venit şi mi-a dat cartonaş.

Un meci jalnic, am fost jalnici cu toţii. Trebuie să ridicăm capul, mergem mai departe pentru că avem meci în cupă. [Despre grupa naţionalei la Euro 2024] Belgia pleacă uşor favorită, noi o să fim subestimaţi, aşa cum am fost şi în grupa de calificare. Pare că ne convine această postură, dar acolo totul depinde doar de noi. Mergem să jucăm! Important este să ne pregătim bine pentru că este o treabă foarte serioasă”, a declarat Florinel Coman.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Lixandru (Dawa 46), Radunovic – Olaru, Şut (Djokovic 69), Ov. Popescu (Radaslavescu 66) – Miculescu (D. Rotariu 46), Compagno (M. Toma 90), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

OŢELUL GALAŢI: Dur Bozoancă – Zhelev, Yabre, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Jardan 85), A. Lopez (I. Neagu 34), Samuel Teles – Maciel (G. Cârjan 85), Al. Pop (Fatai 62), Bodişteanu (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Lixandru 8, Fl. Coman 58, Djokovic 90+2 / A. Lopez 19, Samuel Teles 61, Cisotti 68

Arbitri: Marcel Bîrsan – Vladimir Urzică, Adrian Popescu – Iuliana Demetrescu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican – Ciprian Florin Danşa

Observator: Dan Berbecaru