FC Voluntari elimină FCU Craiova la lovituri de departajare și se califică…

sursa foto: Facebook / FC Voluntari

FC Voluntari elimină FCU Craiova la lovituri de departajare și se califică în semifinalele Cupei României

Echipa ilfoveană FC Voluntari s-a calificat miercuri în semifinalele Cupei României, după ce a dispus, în deplasare, de FCU Craiova, scor 4-2 după loviturile de departajare, transmite News.ro.

Ilfovenii au marcat în minutul 24, prin Carnat, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. După şase minute, oaspeţii au înscris din nou, însă golul a fost şi de această dată anulat. În partea secundă, portarul Fernandez a intervenit la şutul lui Baeten (min. 57), apoi Sidibe a trimis frumos, iar Fernandez a apărat. La ultima fază a timpului regulamentar, Vlad Pop a trimis în bară şi partida a intrat în prelungiri. Blănuţă a lovit şi el bara, în minutul 94, dar nici o echipă nu a înscris după 120 de minute şi s-a ajuns la lovituri de departajare.

La 1-1, Voican (FC Voluntari) a alunecat în momentul execuţiei şi a lovit mingea cu ambele picioare, iar golul a fost anulat. Vlad Pop a trimis apoi în transversală, iar ilfovenii au înscris. Compagnucci a înscris sigur pentru 2-2. Robert Popescu a marcat şi el (3-2 pentru Voluntari), dar Jesus Fernandez a apărat şutul lui Padula şi ilfovenii s-au calificat după golul lui Cassini, cu 4-2.

În semifinale, FC Voluntari va juca împotriva surprizei din liga secundă, Corvinul Hunedoara.