FC Botoşani – Universitatea Craiova 2-2 / Oaspeţii au salvat un punct…

sursa foto: INQUAM Photos/ Denis Grosu

FC Botoşani – Universitatea Craiova 2-2 / Oaspeţii au salvat un punct în prelungiri

Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Universitatea Craiova, în etapa a 26-a din Superliga, transmite News.ro.

La Botoşani, gazdele au controlat prima repriză, atunci când au şi marcat de două ori. La primul gol, în minutul 17, Juan Kaprof a plasat pe lângă Lazar balonul primit de la Benzar, deschizând scorul. În minutul 41 gazdele au înscris pentru 2-0. O neînţelegere în defensiva oaspeţilor a fost speculată de Kaprof, care a majorat diferenţa de pe tabelă. Craiovenii au reuşit să înscrie şi ei, în minutul 53, prin Alexandru Mitriţă, şi au marcat golul egalizator în minutul 90+5, când Koljic a trimis balonul în plasă. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar FC Botoşani are 20 de puncte şi ocupând locul 15 în clasament. Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 39 de puncte.

FC BOTOŞANI: Ureche – R. Benzar, Sadiku, G. Miron, Ţigănaşu – Ed. Florescu (Şeroni 78), Dican, I.Filip – G. David (R. Dimitrov 72), E. Lopez (Mitrov 58), Kaprof (Ofosu 58). ANTRENOR: Bogdan Andone

UNIVERSITATEA CRAIOVA: D. Lazar – Căpăţână, Zajkov, Screciu, Bancu – A. Creţu (Koljic 72), Mateiu (Badelj 73), Houri – Baiaram, A. Ivan (Markovic 46), A. Mitriţă. ANTRENOR: Ivaylo Petev

Cartonaşe galbene: E. Lopez 10, Kaprof 44, Şeroni 81, Ureche 90+3 / A. Mitriţă 36, Mateiu 45+3, Screciu 83, Koljic 90+2

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Adrian Vornicu, Mihăiţă Necula – Marius Omuţ

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache – Alexandru Cerei

Observator: Cristian Nica