FC Botoşani furnizează surpriza etapei în Superligă și învinge CFR Cluj cu…

sursa foto: INQUAM Photos/ Denis Grosu

FC Botoşani furnizează surpriza etapei în Superligă și învinge CFR Cluj cu 1-0

Echipa FC Botoşani a învins surprinzător duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia de pe locul secund în clasament, CFR Cluj, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii, transmite News.ro.

Prima repriză de la Botoşani a fost una fără faze de poartă, care au venit însă în repriza secundă. Portarul oaspeţilor, Răzvan Sava a respins şutul lui Fulop, în minutul 52, apoi Muhar a şutat slab din poziţie bună, în minutul 60. Eduard Florescu a deschis scorul în minutul 64, din pasa lui Romario Benzar, iar oaspeţii nu au reuşit să egaleze deşi au presat în ultima parte a meciului. S-a încheiat 1-0 pentru FC Botoşani, care a reuşit a doua victorie stagională şi este ultima clasată, a 16-a, cu 15 puncte. Moldovenii s-au apropiat însă la doar un punct de Dinamo, echipa de pe locul 15.

CFR Bucureşti rămâne pe locul doi, cu 36 de puncte, la opt puncte distanţă de liderul FCSB.

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar (Charles Petro 80), Sadiku, Miron, Ţigănaşu – G. David (Mitrov 90+4), Dican, I. Filip, E. Florescu (Aldai Ferreira 80) – Ilicic (Fulop 46), Kaprof (Dragu 83). ANTRENOR: Bogdan Andone

CFR CLUJ: R. Sava – Kresic, Ajteti, M. Ilie – Cr. Manea (Yacabo Serebe 89), Avonou (Deac 75), Tachtsidis, Muhar (K. Keita 83), Mamic (El Kaddouri 75) – Otele, Birligea. ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: I. Filip 13, E. Florescu 26, G. David 61 / Bîrligea 13, Mamic 15, M. Ilie 24

Arbitri: Iulian Călin – Romică Bîrdeş, Adrian Vornicu – Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Florin Andrei – Lucian Rusandu

Observator: Liviu Ciubotariu