Farul – FC Voluntari 4-1, în a doua etapă a Superligii /…

sursa foto: Inquam Photos / Denis Grosu

Farul – FC Voluntari 4-1, în a doua etapă a Superligii / Trei goluri au fost marcate de Larie, toate din penalti

Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia FC Voluntari, într-un meci din etapa a doua a Superligii. Ilfovenii au deschis scorul, dar gazdele au înscris de trei ori numai din penalti, toate cele trei lovituri fiind transformate de Larie, anunță News.ro. Vînă a marcat al patrulea gol al Farului.

Merloi a deschis scorul în minutul 9, cu un şut din interiorul careului. În minutul 28 arbitrul Ionuţ Coza a dictat penalti la un contact în careul ilfovenilor, între Carnat (care a şi părăsit terenul, accidentat) şi Armaş. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Larie, în minutul 29. În startul reprizei secunde Nemec a trimis în bară (min. 47), însă cei care au înscris au fost tot constănţenii, din penalti, în minutul 54, prin acelaşi Larie. Voluntari a mai avut o bară în minutul 63, prin Doru Andrei, pentru ca în minutul 65 Ionuţ Vînă să înscrie pentru 3-1. Scorul final a fost stabilit din penalti de Larie, în minutul 90+6. Farul s-a impus cu 4-1 şi a făcut şase puncte în clasament.

FARUL: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Diogo Queiros (Artean 46), Vianna (Kiki 70) – Vînă, T. Băluţă, Bassong (Grameni 46) – Mateus Criciuma (Marins 56), Carnat (Rivaldinho 30), Sali. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC VOLUNTARI: Vâlceanu – Ricardinho (Boboc 70), Armaş, Matricardi (Cristian Paz 84), Aliji – M. Răduţ (Cocian 82), Crepulja (D. Florea 70), Raţa – Merloi, Nemec (Marcelo Lopes 82), D. Andrei. ANTRENOR: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Larie 79 / Ricardinho 52

Arbitri: Ionuţ Coza – Daniel Mitruţi, Andrei Constantinescu – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – Cristian Moldoveanu

Observator: Vasile Bratu