Farul Constanța a învins formația Sepsi cu 2-0 și se menține în…

sursa foto: Facebook/ Gheorghe Hagi

Farul Constanța a învins formația Sepsi cu 2-0 și se menține în fruntea Superligii

Echipa Farul Constanţa a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Sepsi Sf. Gheorghe, într-un meci al etapei a 28-a din Superliga, transmite News.ro.

Farul a deschis scorul în minutul 22, prin Băluţă, gol validat după analiza sistemului VAR. Prima repriză, dominată copios de gazde, s-a încheiat cu golul de 2-0, înscris de tânărul Adrian Mazilu, după o pătrundere şi un şut plasat. Farul a avut un gol anulat, în minutul 59, când David Kiki a înscris spectaculos, dar analiza VAR a relevat că faza pornise dintr-o poziţie de ofsaid. Farul s-a impus cu 2-0, după un meci în care oaspeţii nu au putut emite pretenţii, evoluând foarte defensiv.

Constănţenii sunt lideri, cu 61 de puncte, iar Sepsi rămâne pe locul 6, cu 41 de puncte.

FARUL: Aioani – Boli (Nedelcu 46), Larie, M. Popescu, Kiki (Sîrbu 68) – Artean, T. Băluţă, Grameni – Alibec (Mateus Santos 79), L. Munteanu (Morar 68), Ad. Mazilu (Borza 51). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

SEPSI: Began – D. Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, R. Ispas (A. Dumitrescu 75) – N. Păun, Papa (Safranko 46, Francisco Junior 80) – I. Gheorghe (Aganovic 46), Achahbar (C. Matei 47), M. Ştefănescu – Rondon. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Artean 75

Arbitri: Adrian Cojocaru – Sebastian Gheorghe, Alexandru Vodă – Iulian Călin

Arbitri VAR: Viorel Flueran – Marius Marchidanu

Observator: Marian Dorobanţu