Home » Articole » Fără certificat de înmatriculare și cu amenzi uriașe pentru cine circulă fără anvelope de iarnă / O femeie care nu avea mașina echipată de iarnă a fost amendată pe autostradă, într-o zonă aflată sub cod de ninsoare și viscol

Fără certificat de înmatriculare și cu amenzi uriașe pentru cine circulă fără anvelope de iarnă / O femeie care nu avea mașina echipată de iarnă a fost amendată pe autostradă, într-o zonă aflată sub cod de ninsoare și viscol

7179
Fără certificat de înmatriculare și cu amenzi uriașe pentru cine circulă fără anvelope de iarnă / O femeie care nu avea mașina echipată de iarnă a fost amendată pe autostradă, într-o zonă aflată sub cod de ninsoare și viscol
Foto: Alba24
Ascultă articolul

O femeie din Alba Iulia, care circula pe Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva, la volanul unui autoturism cu anvelope de vară, a primit o amendă uriașă și a rămas fără certificatul de înmatriculare.

Polițiștii Biroului Poliție Autostrăzi A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au oprit pentru control un autoturism care circula pe autostradă, la kilometrul 17.

- articolul continuă mai jos -

Autovehiculul era condus de o femeie în vârstă de 30 de ani, din municipiul Alba Iulia. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că autoturismul nu era echipat corespunzător condițiilor meteorologice, având montate anvelope de vară.

Aceasta a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare totală de 1.822,5 lei.

”Totodată, a fost dispusă măsura complementară a reținerii certificatului de înmatriculare, întrucât autoturismul a fost depistat fără anvelope de iarnă pe un sector de drum acoperit cu zăpadă, gheață sau polei.

În acest caz, polițiștii au eliberat o dovadă înlocuitoare a certificatului de înmatriculare, fără drept de circulație, conform prevederilor art. 112, alin. 1, lit. h din O.U.G. nr. 195/2002” au transmis reprezentanții IPJ Alba.

Polițiștii reamintesc tuturor deținătorilor de vehicule că nerespectarea prevederilor art. 102, alin. 1, pct. 28 din O.U.G. nr. 195/2002 privind dotarea cu anvelope de iarnă constituie contravenție și este sancționată cu amendă între 1.822,5 și 4.050 de lei și retragerea certificatului de înmatriculare.

Femeia a circulat pe o porțiune din Autostrada A1 care trece prin Alba, județ aflat de câteva zile sub coduri de ninsoare și viscol.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole