Home » Articole » Elevii ar fi copiat răspunsurile la grile, la Matematică, din palmele profesorilor la Școala Gimnazială Șieu din Maramureș, la Evaluarea Națională, spune șeful inspectoratului școlar

Elevii ar fi copiat răspunsurile la grile, la Matematică, din palmele profesorilor la Școala Gimnazială Șieu din Maramureș, la Evaluarea Națională, spune șeful inspectoratului școlar

Elevii ar fi copiat răspunsurile la grile, la Matematică, din palmele profesorilor la Școala Gimnazială Șieu din Maramureș, la Evaluarea Națională, spune șeful inspectoratului școlar
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Mai mulți elevi ar fi copiat răspunsurile la proba de matematică din palmele profesorilor și membrilor comisiei, a spus inspectorul general școlar Maramureș, Mihai Pop. El a explicat pentru Edupedu.ro care au fost faptele care au dus la demiterea directoarei Școlii Gimnaziale Șieu, Ana-Maria Nan, după suspiciunea de fraudă la proba de matematică de la Evaluarea Națională

- articolul continuă mai jos -

Mihai Pop, șeful ISJ Maramureș, a spus că directoarea Școlii Gimnaziale Șieu, Ana-Maria Nan a fost demisă pentru că pe imaginile video “se surprind momente în care membri din comisie se apropie de copii și deschid podul palmei unde există suspiciunea că ar fi trecute litere de la grilă“. El face referire și la “patru copii oarecum favorizați care primesc foi doar de afară, de pe hol. Ceilalți primesc de pe catedră”, mai spune șeful ISJ Maramureș.

În plus, directoarea, în calitatea de președinte al centrului de examinare, nu a asigurat supravegherea audio-video corespunzător în sala în care elevii de clasa a VIII-a au susținut proba la matematică la Evaluarea Națională 2024.

“E o suspiciune clară că membrii comisiei și alte persoane care nu erau autorizate, le-au dat copiilor subiecte sau părți din subiect scrise în palmă. Se vede pe cameră clar cum deschid palmele și cum doamna director / președinte de centru, duce către patru copii, foi, fără ca ei să le ceară. Deci ei nu cer, nu se aude în înregistrări că ar fi cerut, vă rog dați-mi o broșură. Plus cei patru copii oarecum favorizați primesc foi doar de afară, de pe hol. Ceilalți primesc de pe catedră. Plus, se vede clar: se surprind momente în care membri din comisie se apropie de copii și deschid podul palmei unde există suspiciunea că ar fi trecute litere de la grilă. De aceea am și sesizat Parchetul. Deci, clar, suspiciunea există și noi am sesizat parchetul, iar demiterea a fost făcută pe procedură, pe nerespectarea procedurii: din nou directorul nu pregătește centru de examen, așa cum procedura o cere cu 72 ore înainte, trebuie să se asigure că este monitorizare audio-video. Nici acolo nu avem camere din față nu au și video pe ele. La română cred că nici nu există video. La matematică există pe un laptop din spate un fel de audio, dar nu se înțelegea nimic din ce se vorbește”, a spus Mihai Pop.

Potrivit inspectorului adjunct școlar, Ioan Muntean, sesizarea în acest caz a fost făcută de mai mulți părinți.

Citește articolul integral pe Edupedu.ro.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole