Home » Articole » Efecte nebănuite ale războiului în Rusia: Vânzările de medicamente pentru depresie și anxietate s-au triplat comparativ cu perioada pandemiei

Efecte nebănuite ale războiului în Rusia: Vânzările de medicamente pentru depresie și anxietate s-au triplat comparativ cu perioada pandemiei

Efecte nebănuite ale războiului în Rusia: Vânzările de medicamente pentru depresie și anxietate s-au triplat comparativ cu perioada pandemiei
Sursa foto: Unsplash / Melanie Wasser
Ascultă articolul

Vânzările de medicamente pentru depresie și anxietate s-au triplat comparativ cu perioada pandemiei și continuă să crească în fiecare an. Rușii consumă din ce în ce mai multe antidepresive în fiecare an, chiar mai multe decât în ​​perioada restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, transmite El Pais, citată de Rador Radio România.

- articolul continuă mai jos -

Între războiul lor continuu cu Ucraina, criza economică rezultată din conflict și represiunea politică, țara a înregistrat vânzări record ale acestor medicamente an de an de la izbucnirea pandemiei de Covid-19 în 2020. Această spirală a dus aproape la triplarea consumului de medicamente din 2019, ultimul an dinaintea acestui deceniu dezastruos, până în 2025.

Datele publicate de firma rusă de consultanță DSM indică o situație din ce în ce mai gravă. Numai în 2025, anul în care negocierile de pace dintre Rusia, Ucraina și Statele Unite au fost reluate, deși fără succes, achizițiile de antidepresive au crescut cu 36% față de 2024.

Aceasta înseamnă 22,3 milioane de pachete pe an pentru o populație de aproximativ 143 de milioane. De fapt, războiul a dus la o dependență mai mare de aceste medicamente decât criza Covid. Făcând o comparație, în 2021, chiar înainte de începerea ofensivei asupra Ucrainei în februarie 2022, companiile farmaceutice au vândut 9,2 milioane de astfel de medicamente în Rusia. Iar în timpul pandemiei, prima criză majoră a acestui deceniu, vânzările ajunseseră la 7,9 milioane de pachete.

Industria farmaceutică a generat aproximativ 20,5 miliarde de ruble anul trecut, potrivit DSM, aproximativ 230 de milioane de euro la cursul de schimb actual. O altă firmă de consultanță, RNC Pharma, a prezentat o analiză separată ziarului rusesc RBK, indicând o tendință similară, deși estimează consumul de antidepresive la 23,5 milioane de unități anul trecut.

Războiul declanșat de Rusia în urmă cu aproape patru ani a avut un impact emoțional mai mare asupra populației sale decât coronavirusul, o perioadă în care măsurile Kremlinului au fost foarte laxe și au existat foarte puține restricții. Potrivit guvernului rus, aproximativ 130.000 de cetățeni au murit din cauza virusului între aprilie 2020 și iunie 2021, deși mortalitatea excesivă a depășit jumătate de milion de oameni în aceeași perioadă.

Războiul pare să aibă o prezență mai mare în viața cotidiană a Rusiei decât inamicul invizibil al coronavirusului. Institutul media independent rus Mediazona și postul de radio de stat britanic BBC compilează, folosind surse deschise, numele soldaților ruși care au murit de la începutul războiului. Potrivit datelor acestora, ofensiva rusă s-a intensificat după venirea lui Trump la putere în Statele Unite, iar până la sfârșitul anului 2015, compilațiile lor au totalizat peste 160.000 de necrologuri și înmormântări, deși cifra totală este „mult mai mare” din cauza secretului care înconjoară datele. Conform estimărilor lor, pierderile ar putea ajunge până la 352.000 de morți, fără a număra răniții și victimele tulburării de stres posttraumatic.

Conform DSM, cel mai bine vândut medicament este un inhibitor de serotonină, Zoloft (Besitran în Spania), al cărui brevet aparține companiei americane Viatris. Printre alte medicamente de top se numără amitriptilina și fluoxetina.

„Zoloft [Besitran] și fluoxetina sunt cele mai folosite în Spania. Amitriptilina este utilizată mult mai puțin acum; este un antidepresiv triciclic pentru tratament de linia a doua sau a treia, deoarece există medicamente cu mai puține efecte secundare”, a explicat telefonic pentru acest ziar Irene de la Vega Rodríguez, specialistă în psihologie clinică la Spitalul Clinic San Carlos din Madrid.

„Acestea sunt medicamente sigure și bine studiate; nu au probleme majore în afară de efectele secundare normale”, subliniază experta înainte de a evidenția o serie de avertismente pe care toată lumea ar trebui să le ia în considerare.

„Problema cu antidepresivele este că uneori sunt prescrise ca primă linie de tratament atunci când nu sunt necesare, când linia de tratament este diferită, cum ar fi în cazurile de depresie ușoară sau moderată”, subliniază Irene de la Vega Rodríguez.

„În primul rând, înainte de a încerca orice medicament, trebuie să încerci psihoterapia. Și o altă problemă este că există o tendință de a medicaliza problemele cotidiene, problemele sociale sau disconforturile pe care un medicament rareori le va rezolva”, subliniază specialista.

Prețurile medicamentelor variază enorm de la o țară la alta. Fluoxetina poate fi cumpărată în Spania pentru mai puțin de un euro cu rețetă, în timp ce în Rusia costă în jur de 150 de ruble, sau 1,7 euro la cursul de schimb actual. Între timp, un pachet de 28 de comprimate Zoloft poate fi comandat în Rusia pentru aproximativ 600 de ruble, sau 6,5 euro, în timp ce Besitran costă 21 de euro în Spania.

Cu toate acestea, salariile variază. Salariul mediu în Rusia era de aproximativ 83.000 de euro la sfârșitul anului, aproximativ 920 de euro pe lună, plătiți în douăsprezece rate, potrivit portalului de resurse umane HH. Acestea fiind spuse, există diferențe enorme între regiuni. La Moscova, unul dintre orașele cu cele mai mari salarii din Rusia, capitala oligarhilor, Mercedesului și a luxului, salariul mediu a ajuns la 106.000 de ruble, aproximativ 1.100 de euro pe lună.

Și asta în ciuda faptului că salariile au crescut vertiginos în mijlocul crizei inflaționiste, din cauza contractelor oferite de industria de armament și de armată. Un recrut câștigă peste 200.000 de ruble pe lună, plus un bonus la angajare de câteva milioane de ruble și o indemnizație de deces sau invaliditate pentru familia sa, dacă este ucis pe front.

Sursa: El Pais/ Rador Radio România/ Traducerea: Rodezia Costea

 

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole