Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Una dintre legendele clubului Atletico Madrid o va părăsi pe formația madrilenă în această vară. Antoine Griezmann a semnat oficial cu Orlando City și va juca în MLS din sezonul viitor.
Griezmann s-a declarat în repetate rânduri un adept al idei de a-și petrece finalul de carieră în SUA, iar clubul din Florida a anunțat oficial marți achiziția internaționalului francez, după o îndelungată perioadă de zvonuri.
„L-am transferat pe Antoine Griezmann, o legendă a fotbalului mondial și câștigător al Cupei Mondiale FIFA 2018, de la Atleti. El se va alătura clubului în iulie 2026, cu un contract valabil până la sfârșitul sezonului 2027–2028, cu opțiune de prelungire pentru sezonul 2028–2029, în calitate de jucător desemnat”, a transmis Orlando City pe X.
În acest sezon Griezman, în vârstă de 35 de ani, a bifat 43 de meciuri pentru „Colchoneros” în care a marcat de 13 ori și a reușit 4 pase decisive.
Poate fi un final de povestit pentru „Grizi” în cazul în care Atletico poate să ducă până la capăt Liga Campionilor, oferindu-i șansa legendei de la mijlocul terenului să ridice pentru prima dată „Urecheata” deasupra capului. Până atunci, madrilenii au o dublă manșă de foc în sferturi, acolo unde au dat peste FC Barcelona.
Griezmann & co. sunt prezenți și în finala Cupei Regelui. Atleti poate să-i aducă un ultim trofeu intern lui Antoine dacă va reuși să o învingă pe Real Sociedad în finala de pe Cartuja care este programată pentru 18 aprilie, de la ora 22:00.
Proven on the world’s biggest stages 🏆 pic.twitter.com/pV0nMt5593
— Orlando City SC (@OrlandoCitySC) March 24, 2026