Home » Articole » Două locomotive de tren s-au ciocnit/ Cel mai recent accident similar a avut loc în urmă cu trei luni/ CFR anunță o ”cercetare internă”

Două locomotive de tren s-au ciocnit/ Cel mai recent accident similar a avut loc în urmă cu trei luni/ CFR anunță o ”cercetare internă”

Două locomotive de tren s-au ciocnit/ Cel mai recent accident similar a avut loc în urmă cu trei luni/ CFR anunță o ”cercetare internă”
sursa foto: clubferoviar.ro
Ascultă articolul

Un accident feroviar a avut loc la Roșiori, pe Magistrala 100, miercuri dimineață, la trei luni și jumătate după cel din luna martie, informează clubferoviar.ro.

  • ”Locomotiva EA 482 a SNTFC CFR Călători a tamponat violent locomotiva DA 1626 a Cargo Trans Vagon, care era remizată. În urma impactului, locomotiva CTV a deraiat de un boghiu peste opritorul fix”, scrie sursa citată.
- articolul continuă mai jos -

”La ora 10,55 o locomotivă a SNTFC CFR Călători, EA 482, a ieșit de la linia 3 a stației Roșiori Nord la linia 1, la manevră, pentru a prelua un tren de călători. În cursul acestei manevre a lovit locomotiva DA a Cargo Trans Vagon”, a declarat pentru Club Feroviar directorul general al Agenției de Investigare Feroviară Română (AGIFER), Laurențiu Dumitru, pentru clubferoviar.ro.

El a precizat că investigația va fi făcută de administratorul infrastructurii și, în funcție de cele constatate, va interveni sau nu și AGIFER. ”Dacă este vorba de o încălcare clară de reglementări, nu avem noi ce îmbunătățiri să aducem”, a mai spus Laurențiu Dumitru.

CFR Călători a anunțat că va demara o anchetă internă:

  • ”Referitor la incidentul feroviar produs astăzi – 5 iulie 2023, în stația Roșiori Nord, în jurul orei 11:00, pentru analizarea cauzelor producerii acestuia se constituie o comisie de cercetare formată din autorități legale competente, iar CFR Călători demarează o cercetare internă. La manevra de regarare efectuată de o locomotivă izolată a CFR Călători – EA 428, s-a produs tamponarea unei locomotive tip DA a unui operator feroviar privat, cu deplasarea acesteia pe linie și deraierea a 3 osii. În urma impactului, personalul feroviar nu a fost rănit. Circulația trenurilor în zonă nu este afectată”, a precizat CFR citat de clubferoviar.ro.

Știri video

Comentarii
  • În vremurile cu cele mai multe incidrnte și accidente pe calea ferată ministrul respectiv continuă să fie de neclintit!

    • A commandant mai, vreo 30 de locomotive noi, trebuie doar ceilalți în Parlament sa voteze eliminarea pensiilor speciale și pac, jalonul, vin banii din PNRR. Stai fără nicio grija, el nu are nicio vina.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole