Home » Articole » Donald Trump anunță că va cumpăra un autoturism Tesla, pentru a-l sprijini pe Elon Musk, după ce capitalizarea companiei sale a scăzut cu mai mult de jumătate

Donald Trump anunță că va cumpăra un autoturism Tesla, pentru a-l sprijini pe Elon Musk, după ce capitalizarea companiei sale a scăzut cu mai mult de jumătate

Donald Trump anunță că va cumpăra un autoturism Tesla, pentru a-l sprijini pe Elon Musk, după ce capitalizarea companiei sale a scăzut cu mai mult de jumătate
Sursa foto: David Zalubowski / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Președintele american, Donald Trump, a anunțat că va cumpăra o nouă mașină Tesla pentru a-și arăta sprijinul pentru șeful producătorului de automobile electrice și aliatul său, Elon Musk, în contextul protestelor recente „Tesla Takedown” și al scăderii prețului acțiunilor companiei, scrie Reuters.

Rolul lui Musk în reducerile radicale ale forței de muncă federale la ordinul lui Trump a dus la proteste în SUA împotriva Tesla.

- articolul continuă mai jos -

Aproximativ 350 de manifestanți au protestat săptămâna trecută în fața unui dealer de vehicule electrice Tesla din Portland, Oregon, în timp ce nouă persoane au fost arestate în timpul unei demonstrații zgomotoase în fața unui dealer Tesla din New York City, la începutul lunii martie.

Musk este vârful de lance al așa-numitului Departament pentru Eficiență Guvernamentală, sau DOGE, al administrației Trump.

Într-o postare pe platforma sa socială Truth, Trump l-a apărat pe Musk spunând că acesta „riscă” pentru a ajuta țara și că face o treabă „fantastică”.

„Voi cumpăra mâine dimineață o Tesla nou-nouță în semn de încredere și sprijin pentru Elon Musk, un american cu adevărat grozav”, a declarat Trump.

Musk i-a mulțumit președintelui pentru sprijinul său pe propria platformă de socializare X.

Capitalizarea de piață a Tesla a scăzut la mai mult de jumătate de la atingerea unui maxim istoric de 1,5 trilioane de dolari la 17 decembrie, ștergând cea mai mare parte a câștigurilor înregistrate de acțiuni, după ce Musk a contribuit la finanțarea victoriei electorale a președintelui american Donald Trump.

Scăderea acțiunilor din decembrie se datorează scăderii vânzărilor de vehicule și a profiturilor, protestelor față de activitatea politică a lui Musk și îngrijorării investitorilor că politica îl distrage pe cel mai bogat om din lume de la îngrijirea afacerii sale.

Știri video

Comentarii
  • Ha, ha. Asa se ajuta un prieten? La banii lui trebuia sa cumpere cateva sute si sa le distribue, de exemplu hotelurilor, sa care clientii la aeroport. Se vede ca este ahtiat dupa avere.

  • Ha, ha. Asa se ajuta un prieten? La banii lui trebuia sa cumpere cateva sute si sa le distribue, de exemplu hotelurilor, sa care clientii la aeroport. Se vede ca este ahtiat dupa avere.

  • sefulbanilorPDaniel

    Si pe cine crede ca influențează? Majoritatea cultististilor republicani sunt niște rednecks care nu s-ar da jos din campioanele lor cu motor de 6mii nici daca e sfârșitul lumii.

    • Majoritatea cultististilor republicani, de fapt marea majoritate a americanilor in general, conduc Toyote, indiferent de cilindree. Uita-te pe Google Street, incepand cu New York, Chicago si terminand cu orasele de prin mijlocul Americii si vei vedea ca cel putin 75% dintre masinile de pe strada sau parcari sunt Toyote.

  • … va cumpara din banii cui? Sigur nu dintr-ai lui 🙂

    • inapasevedeinvers

      Si il va plati cu 350 miliarde – pret exceptional, pentru prieten

  • Pai adeptii lui trump nu sunt traditionalii aia care neaga poluarea si schimbarile climatice?

  • mai ieri zicea ca gata cu subventiile la electrice, ca tranzitia verde e nashpa si ca trebuie sa dea drumul la petrol si gaze sa curga …
    si e clar ca musk habar nu are care ii e piata …
    in curand o sa spuna trump ca pe langa cheltuielile nato, tarile nato trebuie sa cumpere si multe tesla
    si jos palaria pentru tarile scandinave , Germania si restul UE care nu mai cumpara Tesla

    • poate musk o sa se adreseze votantilor lui CG sa cumpere din patriotism tesla :)))

    • inapasevedeinvers

      Se vor multumi cu revenirea la Imnul National din perioada RPR (aia de care le e dor de nu mai pot!):
      TE SLAvim, Romanie pamant… etc

  • 2 redusi care se fac de cacao cu tot ce scot pe gură, unde e pacea aia pe care o promitea „in no time” urangutanul portocaliu de ex., și acum fanfaronul cumpără o mașină electrică gest care se potrivește că nuca’n perete cu al lui „dig baby dig”

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole