Home » Articole » Doi șoferi de camion români, arestați în Italia: aveau 77 de kilograme de cocaină / Drogurile erau ascunse între pachete de carne importată din Olanda

Doi șoferi de camion români, arestați în Italia: aveau 77 de kilograme de cocaină / Drogurile erau ascunse între pachete de carne importată din Olanda

Doi șoferi de camion români, arestați în Italia: aveau 77 de kilograme de cocaină / Drogurile erau ascunse între pachete de carne importată din Olanda
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

O cantitate uriașă de cocaină, în valoare de câteva milioane de euro, a fost confiscată de poliția rutieră din Torino în timpul unui control la bariera autostrăzii Salbertrand, pe autostrada A32 Torino-Bardonecchia, anunță presa italiană.

Drogurile erau împărțite în 70 de pachete cu o greutate totală de 77 de kilograme și erau ascunse printre paleții de carne și alte produse de abator provenind din Olanda.

- articolul continuă mai jos -

Atitudinea deosebit de agitată a celor doi șoferi ai camionului care călătorea din Franța spre Torino, a fost cea care a trezit suspiciunile polițiștilor de la secția de poliție din Susa, notează jurnaliștii italieni.

De asemenea, a fost decisiv câinele adulmecător al unității canine, care a semnalat în mod repetat prezența unor substanțe suspecte în semiremorcă.

Percheziția vehiculului a dus la descoperirea cocainei, ascunsă printre pachetele de carne din camion.

Cei doi șoferi, cetățeni români rezidenți în Italia, în vârstă de 43, respectiv 37 de ani, au fost arestați sub acuzația de trafic internațional de droguri și duși la închisoarea Lorusso și Cutugno din Torino.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole