Home » Anchete » Doi români, arestaţi în cazul jafului din locuinţa Tamarei Ecclestone / Suspecții ar fi furat bijuterii în valoare de 50 de milioane de lire sterline de la bogata moștenitoare a fostului director din Formula 1

Doi români, arestaţi în cazul jafului din locuinţa Tamarei Ecclestone / Suspecții ar fi furat bijuterii în valoare de 50 de milioane de lire sterline de la bogata moștenitoare a fostului director din Formula 1

01 feb. 2020
Doi români, arestaţi în cazul jafului din locuinţa Tamarei Ecclestone / Suspecții ar fi furat bijuterii în valoare de 50 de milioane de lire sterline de la bogata moștenitoare a fostului director din Formula 1
Sursa Foto: Captura TMZ
Ascultă articolul

Două persoane, mamă şi fiu, reţinute de Poliţia Metropolitană în legătură cu jaful de bijuterii în valoare de 50 de milioane de lire sterline care a avut loc în decembrie din locuinţa londoneză a Tamarei Ecclestone, bogata moştenitoare a fostului director executiv din Formula 1 Bernie Ecclestone, au compărut sâmbătă în faţa instanţei, informează Press Association, citată de Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Maria Mester, de 47 de ani, şi Emil-Bogdan Savastru, de 29 de ani, au fost inculpaţi pentru conspiraţie în scopul comiterii unui jaf în data de 13 decembrie.

Inculpaţii au afirmat că sunt de naţionalitate română în momentul în care şi-au confirmat datele personale în tribunalul Westminster Magistrates din Londra, potrivit Press Association.

Cei doi vor rămâne în custodia poliţiei şi vor compărea din nou în instanţă pe 28 februarie, la Isleworth Crown Court.

Potrivit Poliţiei Metropolitane, arestările sunt în legătură cu jaful comis la o reşedinţa din Palace Green, Kensington, pe 13 decembrie.

La mijlocul lunii decembrie, poliţia a anunţat că a fost solicitată să intervină la o reşedinţă din Palace Green, supranumită ”aleea miliardarilor”, în apropiere de Hyde Park, ”din care au fost furate bijuterii de o valoare însemnată”, precizează AFP.

Potrivit presei britanice, valoarea bunurilor furate ajunge la 50 de milioane de lire sterline (60 de milioane de euro), dar suma nu a fost confirmată de poliţie sau de un purtător de cuvânt din partea Tamarei Ecclestone.

Tamara Ecclestone şi familia sa, care nu erau la locuinţă în momentul producerii jafului, au afirmat că sunt ”supăraţi şi şocaţi”, potrivit purtătorului lor de cuvânt.

Poliţia a precizat că doi bărbaţi, de 21 şi 31 de ani, arestaţi de asemenea în acest caz, au fost puşi în libertate, dar rămân în vizorul anchetatorilor, potrivit AFP.

Sursa Foto: Captura TMZ

Comentarii
  • Brand de tara

    Daca in Romania se practica analfabetismul moral pe toate palierele.
    Dupa finalizarea acordului Brexit va incepe adevarata isterie impotriva strainilor care muncesc in UK, iar oamenii de treaba si cinstiti vor avea de suferit datorita acestor gunoaie.

  • Domestos pt presa

    Dle Pantazi, dl Tapalaga & Co., un foileton de articole repejor, cam de calibrul celor legate de evenimentele de la Ditrau?
    Sau 50 milioane de lire sterline sunt un fleac?

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.