Dinamo Zagreb câștigă campionatul în Croația / 23 de titluri în 31…

Sursa foto: Facebook / GNK Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb câștigă campionatul în Croația / 23 de titluri în 31 de ani / Din 2006, echipa a pierdut o singură dată primul loc la finalul sezonului

Echipa Dinamo Zagreb a cucerit duminică titlul de campioană a Croaţiei la fotbal, pentru a 23-a oră de la proclamarea independenţei acestei ţări, în 1991, după victoria obţinută pe terenul formaţiei HNK Sibenik (2-0), în penultima etapă a sezonului, informează Agerpres, care citează AFP.

Dinamo nu a avut o misiune prea dificilă în faţa grupării dalmate, care a câştigat doar nouă meciuri de la debutul acestui sezon şi ocupă locul al optulea în clasament (din 10 echipe).

Oaspeţii au deschis scorul cu cinci minute înainte de pauză, prin Marko Tolic, iar apoi şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde, prin Petar Bockaj (53).

Multipla campioană a Croaţiei va disputa ultimul meci al sezonului pe 25 mai, la Zagreb, împotriva formaţiei Hajduk Split. Duelul nu va avea însă nicio miză pentru cele două mari rivale ale fotbalului croat, în condiţiile în care Dinamo are un avans de patru puncte faţă de Hajduk, care are asigurat la rândul ei locul secund în clasament.

Începând din anul 2006, Dinamo Zagreb a eşuat o singură dată în cursa pentru titlul naţional, în 2007, când formaţia Rijeka a devenit campioană.

Campioana Croaţiei, care a schimbat de trei ori antrenorul începând din martie 2021, nu a reuşit să se califice anul trecut în faza grupelor Ligii Campionilor, fiind ulterior eliminată în şaisprezecimile de finală ale Europa League de către echipa spaniolă Sevilla FC, în luna februarie.