Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Curtea Supremă de Justiție l-a achitat, joi, pe fostul UDMR-ist Attila Markó, într-unul din dosarele în care era acuzat de fapte de corupție, din postura de fost membru al comisiei de la nivelul Autorității Nationale pentru Restituirea Proprietăților (ANRP), relatează MTI. Rezumatul sentinței a fost publicat pe site-ul instanței.
Judectătorii Înaltei Curți au respins contestația procurorilor DNA împotriva verdictului precedent de achitare a majorității inculpaților din acest dosar.
Attila Markó și ceilalți membri ai comisiei care evaluau cererile de restituire pentru imobile odată naționalizate au fost acuzați de DNA că au aprobat prin vot 128 de milioane de euro drept despăgubire pentru omul de afaceri Horia Simu pentru o proprietate care, potrivit acuzării, valora de fapt doar 58 de milioane de euro, prejudicierea statului fiind evaluată la 70 de milioane de euro.
„Am spus de mulți ani că nu am comis niciun act ilegal. Timp de mulți ani, am suportat povara acestor procese absurde. Pentru o lungă perioadă de timp, se părea că dependența justiției române de serviciile secrete era atât de adânc înrădăcinată încât era determinată de nevoia de a se supune ordinelor mai degrabă decât de a afla adevărul. Acest lucru s-a schimbat de la faimoasa distrugere a protocoalelor secrete și poate că legea recuperează încet-încet frâiele de comandă. Există un singur proces în curs de desfășurare, în a doua instanță, care este, desigur, exact aceeași prostie ca și celelalte. Conform legii, nu poate exista un alt rezultat. Mulțumesc tuturor celor care sunt alături de mine pentru victoria finală a justiției!”, a comentat Attila Markó pe Facebook.
SINGURUL PROIECT PENTRU romania EXECUTAT CU MAXIMA DETERMINARE, PRECIZIE SI UNIUNE:
„SCAPAM TOTI, RAMANEM CU TOT CE AM FURAT SI NE FACEM LEGI SA NU MAI PUTEM FI PEDEPSITI”.
„justitia” ESTE IARASI CE A FOST. UN EXECUTANT ZELOS AL ORDINELOR PARTIDULUI.
🙂 🙂 🙂
Tot un corupt rămâi bă atilla
Credeti ca vor reusi sa ascape toti coruptii pana la urmatoarele alegeri?
Vedeți de ce au luat politicienii prerogativele DNA-ului de a ancheta procurorii și judecătorii care nu își fac meseria sau sunt corupți ? Ca să poată infractorii politicieni să scape . Înființarea SIIJ în locul DNA, nu a dat roade ,această instituție, fiind dirijată politic . Și vor mai scăpa mulți politicieni.