Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Partidul AUR afirmă că nu a organizat protestele de duminică seara, din fața Biroului Electoral Central, unde aproximativ o mie de oameni s-au adunat pentru a protesta față de invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu. În cele din urmă, protestul a devenit violent, manifestanții aruncând cu pietre în jandarmi, care au replicat cu gaze lacrimogene.
”Ceea ce vedem în ultimele ore este o manipulare ordinară, un exemplu grotesc de propagandă ieftină orchestrată de sistem, prin televiziunile de casă ale sistemului. Minciuna servită pe tavă românilor este că parlamentarii AUR ar fi coordonat protestele spontane de aseară. O mizerie fără margini!
Să fie clar: AUR nu a organizat protestele! Românii au ieșit în stradă pentru că sunt furioși, pentru că le-a fost furat dreptul la vot, pentru că nu mai acceptă ca țara lor să fie condusă prin decizii luate în birourile obscure ale unor funcționari aserviți puterii. Parlamentarii AUR care au fost prezenți aseară în stradă au fost acolo în calitatea lor de cetățeni revoltați, exact cum orice român are dreptul să își exprime indignarea față de această fraudă electorală fără precedent”, a declarat purtătorul de cuvânt al AUR, Dan Tanasă, într-un comunicat remis G4Media.
Reacția sa vine după ce surse apropiate anchetei au declarat că trei parlamentari AUR sunt suspectați că ar fi coordonat activitățile manifestanților din fața BEC.
Ce mai afirmă Dan Tanasă:
Mesaj către votanți AUR: Cum naiba votați astfel de creaturi grobiene?!
Pai si cu ce-a zis georgica, aia cu jupuitu’ cum ramane?
Da’ zavoranca e de la televiziunile aservite? Cui?