Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale, a cerut joi convocarea “urgentă” a Consiliului Suprem de Apărare a Țării și organizarea unei reuniuni a tuturor liderilor politici pro-europeni din Romănia, în urma celor mai recente evoluții de pe scena internațională, care semnalează o apropiere SUA-Rusia și o îndepărtare a Americii de continentul european.
Potrivit legii, Consiliul Suprem de Apărare a Ţării se convoacă de preşedintele țării, care este și șeful CSAT, trimestrial sau ori de câte ori este necesar. De asemenea, CSAT poate fi convocat şi la iniţiativa a cel puţin o treime din numărul membrilor săi.
“O țară nu se apără cu mâinile-n sân.
Discuția despre întoarcerea parteneriatelor strategice la anul 1997 este una serioasă și nu putem să tăcem sau să așteptăm un semn.
Trebuie să ieșim din încremenire și să facem doi pași simpli:
1. să se întrunească urgent Consiliul Suprem de Apărare a Țării și, ulterior, să se comunice clar și punctual ce s-a discutat.
2. să se organizeze o întâlnire a tuturor liderilor politici pro-europeni din România. Spun toți, pentru că soarta țării ne privește pe toți. Indiferent de poziționarea ideologică”, a scris el, pe pagina sa de Facebook.
“Cel mai important este să fim uniți. Calmi. Deciși. Și să explicăm românilor, în primul rând, și partenerilor externi în al doilea, că nu mor caii când vor câinii. Și politica mare, deși nu pare, nu se face pe rețelele de socializare”, a mai scris el, în postarea sa pe Facebook.
Plecați amândoi, tăietori de frunză la câini ce sunteți.
Adica cum… cere? Cui?
El fiind… cine?
Este un om normal, cum vad ca sunt din ce in ce mai putin in Romania. O face pentru ca cineva trebuie sa o faca. Comentarilor voastre de troli nu o sa influenteze pe nici un om care rationeaza. Ati merita sa fiti trimisi toti in Rusia impreuna cu marioneta de Georgescu sa vedem daca va da Putin de mancare.
Da, e un trântor normal… O relicvă a istoriei la care a fost de două ori repetent de bun ce era…