Coreea de Sud, calificată în semifinalele Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal,…

sursa foto: captura video

Coreea de Sud, calificată în semifinalele Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal, după ce a învins Australia în prelungiri

Selecţionata de fotbal a Coreei de Sud s-a calificat în semifinalele Cupa Asiei pe Naţiuni la fotbal, printr-o victorie în faţa Australiei, cu 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, vineri seara, pe Al Janoub Stadium din Al-Wakrah, relatează Agerpres.

Australia, care a învins Coreea de Sud cu 2-1 în finala ediţiei din 2015, a deschis scorul prin Craig Goodwin (42), însă echipa antrenată de Jurgen Klinsmann a reuşit egalarea in extremis, prin Hee-chan Hwang (90+6), atacantul echipei Wolverhampton Wanderers, din penalty.

Coreea de Sud, care se calificase în sferturile turneului din Qatar la loviturile de departajare, a reuşit să evite loteria penalty-urilor, câştigând printr-un gol marcat de vedeta Heung-min Son (104). De remarcat că ambele goluri ale ”războinicilor Taeguk” au venit după faulturi comise de Lewis Miller.

Australienii au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Aiden O’Neill (105+4).

În penultimul act, Coreea de Sud va înfrunta Iordania, care a trecut vineri de Tadjikistan, cu 1-0, în primul sfert de finală. Cele două echipe s-au înfruntat şi în faza grupelor, scorul fiind egal, 2-2, după ce sud-coreenii au egalat pe final.