Un concert dedicat Zilei Regalităţii susţinut de orchestra Camerata Regală va avea loc pe 10 mai, la Ateneul Român, în prezenţa principesei Elena şi a principesei Sofia, transmite Agerpres.
Potrivit unui comunicat transmis luni AGERPRES, alături de orchestra Camerata Regală vor evolua apreciatul violonist Liviu Prunaru şi dirijorul Sergey Simakov, câştigător a numeroase competiţii internaţionale.
- articolul continuă mai jos -
Programul serii va cuprinde, în prima parte, Uvertura operei Don Giovanni şi Concertul nr. 4 pentru vioară şi orchestră de Wolfgang Amadeus Mozart şi va fi completat de Simfonia nr. 2 în Re major de Ludwig van Beethoven.
Biletele au fost puse în vânzare online, pe iaBilet.ro.
Orchestra Camerata Regală este de şaisprezece ani una dintre cele mai prestigioase ansambluri camerale din România, care impresionează prin înalta calitate a programelor prezentate publicului din România şi din străinătate.
Începând cu anul 2011, orchestra este o prezenţă constantă în Festivalul Internaţional ‘George Enescu’.
Din anul 2009, orchestra se află sub Înaltul Patronaj al principelui Radu.
Aflată la a paisprezecea ediţie,”Stagiunea Regală” este o serie de concerte organizate la Ateneul Român, sub Înaltul Patronaj al Principelui Radu.
Pe parcursul anilor, la pupitrul orchestrei s-au aflat dirijori de renume – Horia Andreescu, Cristian Mandeal, Tito Ceccherini, Constantin Grigore, Sabin Pautza, Jin Wang, Kah Chun Wong, Tiberiu Soare sau Leo Hussain -, dar şi solişti de talia violoniştilor Shlomo Mintz, Alexandra Conunova, Remus Azoiţei, Gabriel, Florin şi Simina Croitoru, Alexandru Tomescu, Cristina Anghelescu, pianista Alexandra Dariescu, sopranele Nelly Miricioiu, Cellia Costea, Valentina Naforniţă, Irina Iordăchescu, mezzo-soprana Ruxandra Donose, tenorii Teodor Ilincăi, Florin Guzgă ş.a.