Home » Analize » Compania farmaceutică germană BioNTech va crea în Rwanda primul său centru de producţie a unor vaccinuri cu ARN mesager din Africa

Compania farmaceutică germană BioNTech va crea în Rwanda primul său centru de producţie a unor vaccinuri cu ARN mesager din Africa

Compania farmaceutică germană BioNTech va crea în Rwanda primul său centru de producţie a unor vaccinuri cu ARN mesager din Africa
Sursa foto: European Commission / Facebook
Ascultă articolul

Compania farmaceutică germană BioNTech a anunţat luni că a depăşit o etapă cheie în ceea ce priveşte crearea în Rwanda a primului său centru destinat producţiei de vaccinuri în Africa, ce vizează consolidarea accesului la vaccinurile cu ARN mesager pe acest continent, informează AFP, citată de Agerpres.

BioNTech a instalat în capitala ruandeză, Kigali, o unitate de producţie pentru fabricarea de vaccinuri împotriva mai multor boli din Africa. Construită din containere de transport maritim reciclate, unitatea se întinde pe o suprafaţă de 35.000 de metri pătraţi.

- articolul continuă mai jos -

Construcţia va fi finalizată în 2023, iar producţia ar trebui să înceapă în anul următor, a precizat producătorul german de biotehnologie, care, alături de grupul american Pfizer, a dezvoltat rapid şi cu succes primul vaccin împotriva COVID-19 autorizat la nivel mondial, care a generat venituri de miliarde de euro pentru cele două companii.

Proiectul său din Rwanda, cu un buget de 150 de milioane de dolari, a început în iunie 2022 şi doreşte să evite situaţia de dependenţă totală a Africii de vaccinurile importate, aşa cum s-a întâmplat în timpul pandemiei de COVID-19.

„La început, consensul era ca vaccinurile cu ARN mesager nici măcar să nu fie administrate în Africa. Se spunea că era prea complicat pentru sistemele noastre de sănătate”, a declarat preşedintele ruandez, Paul Kagame, în timpul unei ceremonii la care a participat şi preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

„Când ne-am lansat în această aventură pentru a fabrica aceste vaccinuri pe continentul african, ni s-a spus că va dura cel puţin 30 de ani. A fost complet eronat. Acest lucru este posibil şi este necesar”, a adăugat el.

BioNTech intenţionează să angajeze aproximativ 100 de angajaţi locali atunci când uzina va fi pe deplin operaţională şi să îi instruiască pentru a fabrica o multitudine de noi vaccinuri folosind tehnologia ARN mesager.

Rwanda va distribui apoi vaccinurile către cele 55 de ţări membre ale Uniunii Africane.

Prima uzină de vaccinuri anti-COVID-19 de pe continentul african a fost lansată în aprilie 2023 la Cape Town, în Africa de Sud, o ţară aflată în fruntea luptei pentru un acces egal la vaccinurile împotriva COVID-19, cu sprijinul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), companiei biofarmaceutice sud-africane Biovac, companiei de biotehnologie Afrigen şi Consiliului sud-african pentru cercetări medicale.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole