Home » Anchete » Comitetul Național pentru Situații de Urgență a abrogat procedurile de carantină/ De zi, nici un pacient bolnav de covid nu va mai putea fi carantinat la domiciliu

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a abrogat procedurile de carantină/ De zi, nici un pacient bolnav de covid nu va mai putea fi carantinat la domiciliu

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a abrogat procedurile de carantină/ De zi, nici un pacient bolnav de covid nu va mai putea fi carantinat la domiciliu
Controale politie trafic prima zi de carantina totala. Sursa: G4Media.ro
Ascultă articolul

Comitetul Național pentru Situații de Urgență anunță că adoptat azi, Hotărârea numărul 16, privind abrogarea procedurilor de carantină a persoanelor în contextul COVID-19.

Comitetul Național pentru Situații de Urgență adoptă prezenta
HOTĂRÂRE:
Art.1 – Hotărârea Comitetul Național pentru Situații de Urgență nr. 6/2022 privind procedura de aprobare a regulilor de aplicare a măsurii carantinei asupra persoanelor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 97 din 31 ianuarie 2022, se abrogă.

- articolul continuă mai jos -

Art.2 – Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României Partea I și se comunică tuturor componentelor Sistemului Național de Management al Situațiilor de Urgență, pentru punere în aplicare prin ordine și acte administrative ale conducătorilor acestora.

Context

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat, marți, într-o conferință de presă, măsurile de relaxare propuse de minister în contextul scăderii cazurilor de COVID și a internărilor.

Principalele relaxări propuse sunt: renunțarea la masca în aer liber, renunțarea la intrarea cu certificat verde în malluri, hoteluri, pensiuni, restaurante, instituții, precum și permisiunea de organizare de evenimente private cu până la 200 de participanți.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole