Home » Articole » Comisia Juridică a Camerei Deputaților a adoptat proiectul de lege privind revenirea la completurile de doi judecători în apel

Comisia Juridică a Camerei Deputaților a adoptat proiectul de lege privind revenirea la completurile de doi judecători în apel

Comisia Juridică a Camerei Deputaților a adoptat proiectul de lege privind revenirea la completurile de doi judecători în apel
Cristian Băcanu / Sursa foto: Facebook PNL Sector 5
Ascultă articolul

Comisia Juridică a Camerei Deputaților a adoptat proiectul de lege privind revenirea la completurile de doi judecători în apel, a anunțat inițiatorul proiectului, deputatul PNL Cristian Băcanu, fost secretar de stat în Ministerul Justiției. Urmează votul în plenul Camerei și apoi la Senat.

Se îndreaptă o procedură stâmbată de PSDragnea în tentativa sa de aservire a justiției și se rezolvă o parte din problemele de organizare și funcționare a sistemului judiciar.

- articolul continuă mai jos -

Amintesc că PSD modificase legea, prevăzând 3 judecători în loc de 2 (cum au fost mereu în sistemul judiciar românesc). Această modificare, împreună cu lipsa acută de judecători, ar fi condus la o blocare a instanțelor”, a scris deputatul pe Facebook.

Inițiativa legislativă a deputatului Băcanu are aviz favoravil de la CSM și Consiliul Legislativ.

Modificarea legilor Justiției pe vremea lui Dragnea, în sensul alcăturiii completurilor de apel din 3, nu din 2 judecători, a fost criticată de asociațiile de magistrați. Aparent benefică (motivarea a fost să nu mai fie nevoie de crearea unor completuri de divergență atunci când cei 2 magistrați din completul de apel nu se pun de acord), modificarea a fost criticată pentru că sistemul de justiție are o lipsă acută de personal.

Completurile de 3 magistrați în apel urmau să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2021, însă guvernu Cîțu a amânat termenul până la 1 ianuarie 2023.

Comentarii
  • Stai nene ! Si ce se intampla cand un Judecator zice o sentinta intr- un fel si celalat hotareste altfel ?.
    Decat cu 2 Judecatori pare a fi mai bine doar 1 singur Judecator !. Asa se face o economie de 50 % de judecatori !.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole