Cinci echipaje româneşti s-au calificat la JO de la Paris în urma…

Cinci echipaje româneşti s-au calificat la JO de la Paris în urma rezultatelor de la Campionatele Mondiale de la Belgrad

Cinci echipaje româneşti s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 prin calificarea în finalele A la Campionatele Mondiale de canotaj de la Belgrad, transmite Agerpres. Canotajul este unul dintre sporturile care aduc constant medalii olimpice pentru România.

Cele cinci echipaje româneşti care au obţinut calificarea la JO de la Paris sunt:

patru vâsle feminin – sportivele Emanuela Ciotău, Andrada Moroşanu, Cristina Druga şi Patricia Cireş s-au clasat pe locul 3 în semifinală şi s-au calificat în finala A

dublu rame feminin – Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au dominat cursa din semifinala A/B şi s-au calificat în finala A

dublu rame masculin – locul 1 în semifinala de joi l-a ocupat echipajul compus din Sergiu Bejan şi Marius Cozmiuc, obţinând astfel calificarea în finala A

dublu vâsle feminin categorie uşoară – după o cursă cu un finiş extraordinar, Ionela Cozmiuc şi Mariana Dumitru s-au clasat pe locul 2 în semifinala probei, obţinând calificarea în finala A

patru rame feminin – Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Amalia Bereş şi Magdalena Rusu şi-au asigurat calificarea în finala A după ce au făcut o cursă foarte bună în semifinala de azi pe care au terminat-o pe locul 2

Tot joi, Gianina Beleagă a făcut o cursă foarte bună în semifinala probei de schif simplu feminin categorie uşoară. Ea s-a clasat pe locul 3 şi s-a calificat în finala A.

Echipajul de patru rame masculin, compus din Ştefan Berariu, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc şi Florin Lehaci, s-a clasat pe locul 4 şi va concura în finala B a Campionatelor Mondiale.

De asemenea, pe locul 4 în semifinală s-a clasat şi echipajul de patru vâsle masculin, compus din Mihai Chiruţă, Sebastian Cornea, Ioan Prundeanu şi Florian Marian Enache. Aceştia vor concura în finala B.

România participă cu 13 echipaje, compuse din 34 de sportivi, la Mondialele de la Belgrad, criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris, de anul viitor.