Charles Leclerc, în pole position la el acasă, la Monaco Grand Prix…

FERRARI F1 TEST FIORANO – MARTEDI 20/09/2022 credit: @Scuderia Ferrari Press Office

Charles Leclerc, în pole position la el acasă, la Monaco Grand Prix / Max Verstappen, locul şase / Ferrari are al 250-lea pole position

Charles Leclerc (Ferrari) va porni de pe prima poziţie a grilei în Monaco Grand Prix, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Este primul pilot după olandezul Max Verstappen care obţine pole position în acest sezon. La primele şapte curse, primul pe grilă a fost Verstappen, transmite News.ro.

Monegascul a adus echipei Ferrari al 250-lea pole position.

Sâmbătă, în calificări, pe locul doi s-a clasat Oscar Piastri (McLaren), pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari), pe patru Lando Norris (McLaren), pe cinci George Russell (Mercdes) şi, abia pe şase, Max Verstappen (Red Bull Racing).