Home » Articole » Cei şase copii din Călăraşi intoxicaţi cu medicamente vor fi externaţi

Cei şase copii din Călăraşi intoxicaţi cu medicamente vor fi externaţi

Cei şase copii din Călăraşi intoxicaţi cu medicamente vor fi externaţi
Sursa foto: G4Media
Ascultă articolul

Cei şase copii din Călăraşi intoxicaţi cu medicamente şi internaţi în Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti au o stare de sănătate foarte bună şi vor fi externaţi luni, au transmis reprezentanţii unităţii sanitare, relatează News.ro.

„Astăzi se vor externa copiii intoxicaţi cu izoniazidă. Sunt în stare generală foarte bună”, este anunţul reprezentanţilor spitalului.

- articolul continuă mai jos -

Cei şase copii – cinci fete, cu vârste cuprinse între 5 şi 16 ani, şi un băiat de 13 ani – au fost aduşi în 27 iunie la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti, după ce au luat un medicament pentru tuberculoză, care le fusese prescris de către medicul specialist, dar fără a fi respectată doza stabilită de către acesta.

Substanţa ingerată de copii, izoniazida,  în cantităţi mari, duce la fenomene neurologice, convulsii, tulburări metabolice cu afectare hepatică, renală, a precizat medicul Raluca Alexandru, de la Spitalul ”Grigore Alexandrescu” din Capitală.

”Se poate ajunge la hemodializă şi chiar deces Din fericire, s-a intervenit prompt, cei de la SMURD au realizat gravitatea cazurilor şi au luat măsurile corespunzătoare.  La spital au fost mobilizaţi mai mulţi medici şi asistente de la secţia de toxicologie, UPU şi farmacia spitalului. Astfel că la mai puţin de 6 ore de la administrare erau internaţi şi sub tratament cu antidot – vitamina B6 toţi cei 6 copii cu vârste între 5 şi 16 ani”, a explicat atunci medicul.

Procurorii s-au sesizat din oficiu şi au deschis dosar de cercetare penală in rem pentru vătămare corporală din culpă.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole