Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri seara, mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de burniţă şi polei pentru Capitală şi 13 judeţe din Muntenia şi Moldova, dar şi de ceaţă, pentru judeţul Harghita, valabile în orele următoare, relatează Agerpres.
Potrivit meteorologilor, de miercuri seara, ora 21:00, până joi, la ora 3:00, în Bucureşti şi în judeţele Vrancea (zona joasă), Galaţi, Brăila, Ialomiţa, Argeş (zona joasă), Buzău (zona joasă), Prahova (zona joasă), Călăraşi, Giurgiu, Ilfov, Teleorman, Dâmboviţa (zona joasă), se va semnala ploaie slabă sau burniţă ce local depune polei.
Tot până joi la ora 3:00, în judeţul Vâlcea (zona joasă), se va înregistra local ploaie, care depune polei.
Până la ora 23:00, în judeţul Harghita, în zona depresionară, se va semnala local ceaţă, care determină scăderea vizibilităţii sub 200 de metri şi, izolat, sub 50 de metri, ce va favoriza, în funcţie şi de condiţiile locale, formarea gheţuşului.
Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.
Sursa foto: Pixabay