Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Canada îşi va retrage temporar angajaţii canadieni neesenţiali şi persoanele aflate în întreţinere din ambasada sa din Ucraina, a anunţat duminică Ministerul canadian de Externe, pe fondul unui conflict internaţional legat de trupele ruseşti desfşurate la graniţele acestei ţări, relatează news.ro, conform Reuters.
„Pe măsură ce continuăm să monitorizăm îndeaproape situaţia, cea mai mare prioritate a noastră rămâne siguranţa şi securitatea canadienilor. Oficialii noştri sunt pregătiţi să ofere asistenţă consulară cetăţenilor canadieni, după cum este necesar”, a spus ministerul într-un comunicat.
Ambasada de la Kiev rămâne deschisă, se arată în comunicat.
Canada a declarat săptămâna trecută că va consolida echipa de la Ambasada Canadei cu experţi în securitate, gestionarea conflictelor, reformă democratică şi servicii consulare.
”Împreună, ne vor spori capacitatea diplomatică şi ne vor permite să continuăm să evaluăm şi să răspundem la situaţia în evoluţie în sprijinul Ucrainei”, se arată în comunicat, potrivit news.ro
Ar trebui retrasi din Moscova care e primul oras ce trebuie ras
A propos de Canada, a venit domnu’ Trudeau acasă? Că-l așteaptă sosocarii tiristi să-l întrebe care e faza cu vaccinarea obligatorie.
Ar fi trebuit in primul rand sa ii dea un sut undeva mitokkanului ala trimis de chi.china pe post de ambasador.