Brazilia, campioană olimpică la fotbal după o victorie în prelungiri cu Spania

Selecţionata masculină de fotbal a Braziliei şi-a apărat cu succes titlul olimpic cucerit în 2016, la Rio, reuşind să învingă cu scorul de 2-1 după prelungiri reprezentativa Spaniei, în finala JO 2020, disputată sâmbătă la Yokohama, potrivit Agerpres.

În turneul olimpic, România a ieșit încă din faza grupelor.

Selecao a deschis scorul prin Matheus Cunha, în finalul primei reprize (45+2), însă ibericii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Mikel Oyarzabal (61). Golul victoriei brazilienilor a fost marcat în minutul 108 de Malcom, fostul jucător al lui FC Barcelona.

Graţie acestui succes, căpitanul reprezentativei Braziliei, Dani Alves (38 ani) şi-a adăugat al 44-lea trofeu în palmaresul său deja excepţional.

Medalia de bronz a fost cucerită de Mexic, care a învins vineri Japonia (3-1) în meciul pentru locul al treilea. (Foto: Brazilia campioană olimpică la fotbal / sursa Lucas Figuiredo)