Home » Articole » Bizara autosesizare a Avocatului Poporului în cazul unei școli care a intrat două zile în online, pentru ca elevii să nu stea în frig din cauza centralei avariate

Bizara autosesizare a Avocatului Poporului în cazul unei școli care a intrat două zile în online, pentru ca elevii să nu stea în frig din cauza centralei avariate

3293
Bizara autosesizare a Avocatului Poporului în cazul unei școli care a intrat două zile în online, pentru ca elevii să nu stea în frig din cauza centralei avariate
Foto: Pixabay.com
Ascultă articolul

Avocatul Poporului s-a autosesizat într-un caz în care elevii Școlii Gimnaziale Poienarii de Argeș au fost nevoiți să învețe online timp de două zile, în luna ianuarie, pentru că centrala termică a fost avariată din cauza gerului. Pentru a evita ca cei aproape 60 de elevi să învețe în frig, conducerea școlii a decis să mute orele online, așa cum permite legea Educației nr 198/2023. Potrivit unui răspuns transmis la solicitarea Edupedu.ro, Avocatul Poporului menționează că s-a autosesizat din presă și a cerut explicații autorităților locale privind „relatările din mass-media” și ce măsuri de rezolvare a situației s-au aplicat.

- articolul continuă mai jos -
  • În luna ianuarie zeci de școli au fost fie închise, fie au mutat cursurile online, acolo unde s-a putut, cu aprobarea Inspectoratelor școlare, potrivit anunțurilor Ministerului Educației
  • Autosesizarea Avocatului Poporului este cu atât mai neobișnuită, în condițiile în care instituția nu are cazuri sonore de analiză a homeschoolingului, fenomen sancționat de instanțe și nereglementat în România

Avocatul Poporului a cerut explicații primăriei Poenarii de Argeș pentru că timp de 2 zile, pe 19 și 20 ianuarie, aproape 60 de elevi de la Școala Gimnazială Poienarii de Argeș din județul Argeș au făcut ore online timp de două zile, din cauză că centrala termică a fost avariată pe fondul temperaturilor foarte scăzute.

Decizia a fost luată de conducerea școlii de urgență, cu acordul Inspectoratului Școlar Argeș, așa cum prevede legea Educației în astfel de situații, pentru a nu fi afectat dreptul al educație al elevilor.

Citește articolul integral pe Edupedu.ro.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole