Home » Articole » Bihor: Părinții elevilor de la o școală din Oradea amenință cu proteste, după ce copiii au fost împărțiți cu program de zi și program de după-masa, sălile de clase fiind insuficiente / Ministerul Educației ar fi refuzat să-i lase pe elevii de la linia maghiară într-un imobil reabilitat de Eparhia Reformată

Bihor: Părinții elevilor de la o școală din Oradea amenință cu proteste, după ce copiii au fost împărțiți cu program de zi și program de după-masa, sălile de clase fiind insuficiente / Ministerul Educației ar fi refuzat să-i lase pe elevii de la linia maghiară într-un imobil reabilitat de Eparhia Reformată

Bihor: Părinții elevilor de la o școală din Oradea amenință cu proteste, după ce copiii au fost împărțiți cu program de zi și program de după-masa, sălile de clase fiind insuficiente / Ministerul Educației ar fi refuzat să-i lase pe elevii de la linia maghiară într-un imobil reabilitat de Eparhia Reformată
sursa foto: ebihoreanul.ro
Ascultă articolul

Un amplu scandal s-a iscat la Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Oradea, părinții copiilor amenințând cu proteste, după ce programul orelor a fost împărțit pentru dimineața și după-masa, relatează ebihoreanul.ro Astfel, o parte dintre elevi merg la școala dimineața, iar o altă parte după-masa, pentru că sălile de clase sunt insuficiente.

- articolul continuă mai jos -

Situația îi nemulțumește atât pe părinți cât și pe profesori, având în vedere că  Primăria a făcut demers la Ministerul Educației pentru ca elevii din clasele de limbă maghiară să fie mutați într-un imobil oferit de Eparhia Reformată a Oradiei, reabilitat cu fonduri de la bugetul statului maghiar.

Potrivit informațiilor din presa locală, Ministerul Educației a refuzat cererea Eparhiei, pentru a evita segregarea, deși Primăria Oradea anunțase încă din martie, că elevii maghiari ai Școlii Gimnaziale Nicolae Bălcescu se vor muta în clădirea nouă pusă la dispoziție, gratuit, de Eparhia Reformată.

Primăria și Eparhia au încheiat un contract care prevedea că Eparhia va pune la dispoziția orașului un spațiu pe strada Cuza Vodă (așadar, în apropierea școlii aflate pe str. Eroul Mircea Cosma), cu condiția ca acolo să învețe doar clasele maghiare ale unității de învățământ.

Oferta i-a convenit Primăriei, care plătea lunar chirie unei fundații a Comunității Evreiești, pentru un imobil aflat pe strada Mihai Viteazul, unde învățau aceste clase. Practic, pentru oraș afacerea era clară: scapă de costul lunar al chiriei și mută 8 clase de elevi maghiari într-o clădire modernă.

Ce n-a mai spus Primăria Oradea este că mutarea anunțată în luna martie a acestui an nu ar fi fost acceptată de Ministerul Educației, imobilul nefiind autorizat ca unitate de învățământ.

Fără ordinul Ministerului Educației, clădirea nu poate fi folosită ca spațiu de învățământ. Cum contractul cu Comunitatea Evreiască a fost deja reziliat, Școala Nicolae Bălcescu este în situația de a avea mai multe clase de elevi decât spații disponibile. „Așa a fost și în al doilea semestru al anului trecut, motiv pentru care, prin rotație, elevii au făcut lecții online”, a relatat un părinte pentru ebihoreanul.ro.

Din această toamnă, însă, orele desfășurate online nu mai sunt o opțiune, iar conducerea școlii vrea să-i cheme pe elevi și profesori în două schimburi. „Școala a decis să ducă elevii în două schimburi, pentru că nu au suficiente spații”, a declarat șeful Inspectoratului Școlar, Horea Abrudan, citat de ebihoreanul.ro

Abrudan a explicat că imobilul pus la dispoziție de Eparhie  nu poate fi autorizat ca spațiu exclusiv pentru elevii maghiari. „Episcopia Reformată a condiționat funcționarea ca spațiu educațional al claselor maghiare, ceea ce nu este posibil. Există o metodologie care spune că trebuie asigurată echitate în educație, acces egal la formele de învățământ. Trebuie integrați copiii fără nicio discriminare, nu pot funcționa separat”, a explicat șeful IȘJ Bihor, conform ebihoreanul.ro

Comentarii
  • trapper carlschon

    Oradea, Huedin, Tg. Mures…, numai piedici. Descentralizarea Romaniei e mai necesara ca oricand.

    • subscriu, e un vis veechi de*al meu…
      daca as avea cu 20 de ani mai putin si sa nu am bolile pe care le am, maine as pleca sa spal buzile la viena. asa trebuie sa ma las condus de mitici verosi si hoti fm lor

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole