Bayern Munchen şi AC Milan s-au calificat în sferturile de finală ale…

sursa foto: Facebook/ Bayern Munchen

Bayern Munchen şi AC Milan s-au calificat în sferturile de finală ale Champions League/ Paris Saint-Germain, echipa lui Messi și Mbappe, părăsește competiția

Formaţiile Bayern Munchen şi AC Milan s-au calificat, miercuri seară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de Paris Saint-Germain, respectiv de Tottenham Hotspur, transmite News.ro.

Bayern Munchen a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Paris Saint-Germain, în manşa secundă a optimilor. În tur, a fost 1-0 pentru bavarezi. Au marcat Choupo-Moting ’61 şi Gnabry ’89. În minutul 52, un gol al bavarezilor a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR. Germanii au avut un gol anulat şi pe final, tot pentru ofsaid, însă de această dată nu a fost nevoie de VAR.

În cealaltă confruntare de miercuri din optimi, Tottenham Hotspur – AC Milan, scorul a fost 0-0. În tur, a fost 1-0 pentru milanezi. Meciul de la Londra a început cu zece minute întârziere deoarece autocarele ambelor echipe au sosit la stadion mai târziu decât era programat. În minutul 77, de la Tottenham a fost eliminat Cristian Romero.

AC Milan s-a calificat în sferturile LC pentru prima dată după 2012.

Marţi s-au calificat în sferturile de finală Chelsea Londra (scor 2-1 la general cu Borussia Dortmund) şi Benfica Lisabona (7-1 la general cu FC Bruges).

Napoli – Frankfurt, în tur 2-0

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc la 17 martie.

Meciurile din sferturi se vor disputa la 11/12 şi 18/19 aprilie.

Semifinalele vor avea loc la 9/10 şi 16/17 mai.