Bătaie generală la un meci de hochei feminin între naționalele României și…

Sursa foto: Captură video

Bătaie generală la un meci de hochei feminin între naționalele României și Bulgariei / Arbitra partidei a acordat 554 de minute de penalizare ambelor echipe / România a învins Bulgaria, dar a terminat pe locul 4 în grupa A a Diviziei a III-a a Campionatul Mondial

Un meci între naționalele României și Bulgariei la hochei feminin s-a încheiat cu o bătaie generală atât pe gheață, cât și în vestiar, scrie Libertatea.

Partida s-a disputat duminică, 9 aprilie, pe Patinoarul Olimpic de sub Tâmpa (Brașov) și a fost câștigată de românce, scor 10-2.

Pe imaginile publicate în mediul online se văd lovituri violente, româncele și bulgăroaicele apelând inclusiv la crose pentru a se răzbuna pe adversare.

Arbitra Emma Sanders din Marea Britanie nu a avut cum să le despartă pe sportive și a recurs la sancțiuni-record: 554 de minute de penalizare în total, 265 pentru România, 289 pentru Bulgaria.

Conform Libertatea, se pare că au existat violențe inclusiv după finalul partidei, în urma cărora au fost dispuse alte 9 sancțiuni pentru jucătoare, încă 470 de minute de penalizare.

România a terminat pe locul 4 competiția, Bulgaria pe 5, în timp ce Grupa A din cadrul a Diviziei a III-a a Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață Senioare a fost câștigată de Hong Kong.