Azarenka şi Svitolina părăsesc Australian Open în sferturile de finală/ Tenismena belarusă,…

sursa foto: Facebook/ Viktoria Azarenka

Azarenka şi Svitolina părăsesc Australian Open în sferturile de finală/ Tenismena belarusă, învinsă de Daiana Iastremska, venită din calificări

Jucătoarea de tenis ucraineană Daiana Iastremska, locul 93 mondial şi venită din calificări, a accesat, luni, în sferturile de finală de la Australian Open, primul grand slam al anului, transmite News.ro.

Iastremska a trecut în optimi de belarusa Victoria Azarenka, locul 22 mondial şi cap de serie 18, scor 7-6 (8/6), 6-4, după un meci care a durat două ore şi 7 minute.

Iastremska este prima jucătoare venită din calificări care ajunge în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam de la Emma Răducanu, la US Open 2021.

După ce în turul trei a trecut de liderul mondial Iga Swiatek, jucătoarea cehă de 19 ani Linda Noskova, locul 50 mondial, s-a calificat în sferturi, beneficiind de retragerea ucrainencei Elina Sviitolina, favorită 19, la scorul de 3-0 în primul set, după 23 de minute de joc. Svitolina a acuzat dureri la spate.

Iastremska şi Noskova, calificate pentru prima oară în această fază a competiţiei la un grand slam, vor fi adversare în sferturile de finală.